Rozmowa z lekarzem. Jak "wyciągnąć" informacje?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:00
- Czasem jak rozmawiam z moimi pacjentami, dowiaduję się, że równie ważne jak wiedza danego lekarza jest to, jakim jest on człowiekiem i w jaki sposób z nami rozmawia - mówi Danuta Longić, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z lekarzem. Jak "wyciągnąć" informacje? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rocketclips, Inc.

Niestety nie wszyscy specjaliści potrafią w jasny i wyczerpujący sposób opowiedzieć choremu o diagnozie i dalszych wskazaniach. A komunikacja na linii pacjent-lekarz jest niezwykle ważna nie tylko dla psychicznego samopoczucia chorego, ale również dla efektów terapii. - Od tego, jak lekarz komunikuje się z pacjentem, zależy to, jak ten pacjent będzie komunikował się ze specjalistą i w jaki sposób będzie stosował się do zaleceń - podkreśla Danuta Longić.

Ekspertka przyznaje, że szczególnie trudne szpitalne rozmowy mają miejsce na oddziałach onkologii. - W psychologii mówimy, że choroba onkologiczna to zetknięcie się z granicznymi tematami, takimi jak śmierć czy lęk przed nią - tłumaczy.

Czy pacjent ma prawo wejścia do gabinetu z osobą towarzyszącą, która pomoże w rozmowie z lekarzem? Po co na wizytę warto zabrać ze sobą notatnik? W jaki sposób przygotować się do spotkania z lekarzem? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Czterech pór roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Danuta Longić (psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 9.21

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki większości chorób cywilizacyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 11:23
Co ciekawe, to niekoniecznie musi zaboleć kręgosłup. O tym, jak dbać o układ ruchu, rozmawialiśmy w "Czterech porach roku" z Ernestem Wiśniewskim, fizjoterapeutą, wiceprezesem Krajowej Rady Fizjoterapeutów.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola żywienia w terapii nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 20:21
W tłusty czwartek, święto łasuchów inaczej zwane zapustami, nie mówimy w Eurece o pieczeniu i jedzeniu kalorycznych pączków czy faworków. Jest jednak dużo o jedzeniu i dobrym odżywianiu, szczególnie w chorobie i procesie zdrowienia.
rozwiń zwiń