Korytarz, który może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 14:48
W krajach bardziej ucywilizowanych motoryzacyjnie to norma, u nas nikt nawet o tym nie myśli. Chodzi o ułatwienie służbom dojazdu do ofiar wypadków, głównie drogowych.
Audio
  • Korytarz drogowy, który może uratować życie (Cztery pory roku/Jedynka)
Korek na autostradzie, zdjęcie ilustracyjne
Korek na autostradzie, zdjęcie ilustracyjne Foto: pasja1000/pixabay

Zasada jest bardzo prosta - w przypadku korka spowodowanego wypadkiem kierowcy na lewym pasie zjeżdżają do lewej krawędzi, a kierowcy na pozostałych pasach, bez względu na liczbę tych pasów, zjeżdżają do prawej krawędzi. W ten sposób tworzy się wolna przestrzeń, którą służby sprawnie mogą dojechać na miejsce wypadku, a nie muszą slalomem lawirować między stojącymi pojazdami.

Akcję "Korytarz życia - włącz myślenie" zainicjowali strażacy ochotnicy z Ujazdu Górnego na Dolnym Śląsku, którzy często interweniują na autostradzie A4. - Ta nasza akcja będzie dążyła do tego, żebyśmy podpisali petycję o wpisaniu obowiązku tworzenia takiego korytarza do Kodeksu Drogowego - wyjaśnia Wojciech Sukta z tamtejszej OSP. W Niemczech jest prawny obowiązek utworzenia takiego korytarza, a jeśli ktoś się nie podporządkuje to grozi mu wysoka kara.

A jak jest we Francji, w której kierowcy słyną z fantazji na drodze? Posłuchaj całego nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Bogdan Sawicki

Gość: Wojciech Sukta (OSP Ujazd Górny), Marek Brzeziński (korespondent PR we Francji)

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 10.21

ag/kh


Czytaj także

Jaki ojciec taki syn. Młodzi ludzie jeżdżą tak jak ich rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:49
Brawura młodych ludzi, którzy bez wyobraźni wsiadają do nowo kupionego samochodu i czują się królami dróg. Czy to jedyny powód wypadków na polskich drogach? O to zapytaliśmy dra hab. Adama Tarnowskiego z Instytutu Transportu Samochodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fachowcy krytykują zmiany w "Ustawie o kierujących pojazdami". "Fatalnie napisane przepisy"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 19:12
Szkoły nauki jazdy przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak w przysłowiu, kursanci walą drzwiami i oknami. Chcą zdążyć przed 4 czerwca, kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wydawania praw jazdy nowym kierowcom. Przepisy krytykują specjaliści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W razie wypadku samochód sam wezwie pomoc

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 18:05
Od 1 kwietnia w nowo homologowanych samochodach, a więc w nowych typach pojazdów, jest stosowany obowiązkowy system eCall, który funkcjonuje w oparciu o infrastrukturę numeru 112. Jego celem jest zmniejszenie liczby ofiar w wypadkach drogowych przez jak najszybsze dotarcie z pomocą poszkodowanym.
rozwiń zwiń