Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
Audio
  • Psycholog Agnieszka Robak o tym, jak radzić sobie z buntem małych dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maria Symchych

Pierwszy zauważalny bunt pojawia się w wieku około dwóch lat. To wtedy dzieci, nawet te spokojne i mocno przywiązane do rodziców, zaczynają przeciwstawiać się w najdrobniejszych kwestiach, budując w ten sposób swoje "ja".

Ekspertka przyznaje jednak, że bunt z biegiem lat wcale nie mija, tylko zaczyna przybierać inne formy i jest wpisany w dorastanie. - Wiedza o regułach społecznych dla dorosłych jest oczywista, tymczasem taki mały człowiek wcale tego jeszcze nie wie. Potrzebuje czasu, żeby się tego nauczyć i bardzo szczegółowych informacji, jak to zrobić. Jeśli pominiemy proces uczenia i od razu będziemy oczekiwać określonego zachowania, to trudno się dziwić, że dziecko się zbuntuje - tłumaczy Agnieszka Robak.

A co robić, gdy dziecko nie chce jeść? Jakie błędy popełniają w tym temacie rodzice? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agnieszka Robak (psycholog)

Data emisji: 13.04.2018

Godzina emisji: 11.23

mg/kk

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: dzieci są i mają być łatwowierne

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:00
Niedawno studentki pedagogiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadziły eksperyment, w ramach którego bez trudu wyprowadziły z przedszkola dzieci, mówiąc im, że są znajomymi ich rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolna ekonomia. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:00
- Ekonomii można uczyć już od najmłodszych lat, od przedszkola - mówi Beata Olszewska, współautorka audycji "Skarbonka" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń