Odkrywamy tajemnice międzywojennych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 15:49
Tylko do 20 kwietnia można przysyłać zgłoszenia do konkursu "Niezwyciężeni 1918-2018, pokolenia niepodległej".
Audio
  • Konkurs "Niezwyciężeni 1918-2018, pokolenia niepodległej" (Cztery pory roku/Jedynka)
Kawalerowie Orderu VM i Krzyża Niepodległości ze służby w POW, 1921 r
Kawalerowie Orderu VM i Krzyża Niepodległości ze służby w POW, 1921 rFoto: IPN/domena publiczna

Uczestnicy konkursu mają do wykonania kilka zadań. Z listy, która jest dostępna na stronie konkursu muszą wybrać bohatera. Na liście są osoby odznaczone Krzyżnem lub Medalem Niepodległości. Po wyborze należy zrealizować pracę o bohaterze. Praca może mieć różne formy. - To może być plakat edukacyjny, ta forma jest skierowana do najmłodszych uczestników - wyjaśnia jeden z gości. Może być też film o długości ok 3 minut lub tej samej długości vlog. 

Medal Niepodległości powstał z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej w 1928 roku. Krzyż ustanowiono trochę później. Jednym lub drugim odznaczenie uhonorowano ponad 88 tysięcy osób. - Więc w zasadzie w każdej rodzinie mógł znaleźć się ktoś tak odznaczony - mówi drugi z gości. Dlatego konkurs polega też na odkrywaniu rodzinnych przedwojennych tajemnic. Bo często znane jest nazwisko odznaczonego, ale poza tym nic o nim nie wiadomo. Więc trzeba przekopać się przez rodzinne lub inne archiwa, a to praca prawie detektywistyczna.

Co to jest Krzyż i Medal Niepodległości? Jaka jest historia tych odznaczeń i jakie były związane z nimi przywileje? Do kogo jest adresowany konkurs? Jakie na uczestników czekają nagrody? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Rafał Pękała i Konrad Starczewski (koordynatorzy konkursu ze strony IPN)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 10.23

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stulatkowie opowiedzą o odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 13:00
Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu poszukuje osób, które skończyły 95 lat, by zarchiwizować ich wspomnienia o rodzącej się II Rzeczpospolitej. Przedsięwzięcie realizowane jest z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Zdziechowski - polityk i powieściopisarz

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 14:53
Polityk, ekonomista i poseł na Sejm I kadencji w II RP, który pozostawał w opozycji względem rządów sanacji. Bohaterem audycji "Ludzie niepodległości" był Jerzy Zdziechowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hetman żołnierskich serc

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 10:57
Biskup Władysław Bandurski był honorowym kapelanem Legionów Polskich. Od 1918 roku w Wojsku Polskim, w 1919 uczestniczył w wyprawie na Wilno. 
rozwiń zwiń