O głos można i trzeba dbać

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 16:57
Bardzo wielu z nas pracuje głosem, choć czasem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Potem narzekają, że mają suche gardło i z czasem trudno im mówić albo podczas mówienia odczuwają ból gardła.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pezibear/pixabay

O głos najbardziej dbają osoby profesjonalnie się nim posługujące, czyli śpiewacy. - Oni to dbanie dopracowane mają do perfekcji - mówi dr Elżbieta Włodarczyk. W zasadzie wszystkie osoby, które trochę więcej pracują głosem, np. nauczyciele czy dziennikarze radiowi i telewizyjni, powinni dbać o głos. Do tego grona można dodać prawników, ekspedientów, fryzjerów i masę innych zawodów, w których mówi się podczas wykonywania obowiązków służbowych.

A na co zwrócić uwagę? - Na przykład na wilgotność powietrza, szczególnie w szkołach i dużych pomieszczeniach - radzi lekarka. Wyjaśnia, że zbyt suche powietrze wysusza śluzówkę.

Co jeszcze można zrobić, żeby chronić głos? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jakie są naturalne środki, które mogą wspomóc nawilżenie śluzówki? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Elżbieta Włodarczyk (ordynator Kliniki Audiologii i Foniatrii Instytutu Fizjologii i Patologii Słuch w Kajetanach)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 11.23

ag/mg

Czytaj także

Andrzej Ferenc: głos jest niepowtarzalny tak, jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:57
Dla aktora lustro jest ważne. To oczywiste, że przed wyjściem na scenę trzeba zobaczyć, jak się wygląda. A dla mężczyzny? O to zapytaliśmy w audycji "Twarzą w twarz" aktora i lektora filmowego Andrzeja Ferenca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izabelę Kopeć inspiruje piękno nie tylko w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 16:01
Izabella Kopeć to mezzosopran liryczny. Śpiewa zarówno arie operowe, jak i muzykę pop. Podkreśla, że śpiewa dla ludzi, bo ich uwielbia. - Bez publiczności nic by się zadziało - zwraca uwagę w audycji "Ju żtaka jestem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mało kto, nadaje wypowiedziom kolor, zapach i smak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 15:00
- Zgłosiłem się do radia i na początku usłyszałem, że głos ciekawy, ale czytać i mówić nie potrafię - mówi w cyklu "Już taki jestem" lektor Andrzej Krusiewcz. 
rozwiń zwiń