92. urodziny Jedynki. W poszukiwaniu pierwszej stacji nadawczej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 11:30
"Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480" - takie słowa 18 kwietnia 1926 roku rozpoczęły nadawanie Programu I. 92 lata później dziennikarka Agnieszka Ciecierska i realizator dźwięku Krzysztof Sagan wybrali się na spacer śladami radiowej historii.
Audio
  • Program I Polskiego Radia kończy 92 lata (Cztery pory roku/Jedynka)
Pracownicy stacji przy jednym z odbudowanych po wojnie masztów w Forcie Mokotów, 1946 r.
Pracownicy stacji przy jednym z odbudowanych po wojnie masztów w Forcie Mokotów, 1946 r.Foto: PAP/Jerzy Baranowski

Pierwsza stacja nadawcza rozgłośni uruchomiona została na terenie Fortu Mokotów, półtora kilometra od obecnej głównej siedziby Polskiego Radia. - Pozwalała ona słuchać Jedynki na odbiornikach detektorowych w promieniu 90-100 km od Warszawy. Nie był to jeszcze wynik oszałamiający, stąd w 1931 roku powstała stacja w Raszynie - mówi Krzysztof Sagan.

Warszawska stacja nadawcza ponownie ważną rolę odegrała we wrześniu 1939 roku, kiedy raszyńskie nadajniki zostały wysadzone w powietrze. To z Fortu Mokotów nadawane były płomienne przemówienia prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego informujące kraj, że Warszawa wciąż się broni i podnoszące ludność na duchu. - To miejsce było zaciekle atakowane przez Niemców, ale dzięki temu, że był to fort, udało się go bronić - wyjaśnia Sagan.

Opowiada też o odbudowywaniu radia po II wojnie światowej i kupowaniu płyt na bazarze, by było co grać na antenie.

Z nagrania audycji dowiecie się, czy dziś w Forcie Mokotów można odnaleźć jakieś ślady po pierwszej stacji nadawczej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Materiał przygotowali: Agnieszka Ciecierska i Krzysztof Sagan (realizator dźwięku, współautor strony internetowej RadioPolska.pl)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina: 10.20

mg

Czytaj także

Piłsudski, Zamenhof, Tołstoj. Głosy z archiwum Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:20
W Światowym Dniu Dziedzictwa Audiowizualnego odkrywamy tajemnice archiwów Polskiego Radia i emitujemy nasze najcenniejsze nagrania - zarejestrowane przed wojną wypowiedzi czołowych postaci świata polityki i kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie tajemnice skrywa budynek Polskiego Radia?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 08:00
13 lutego to Światowy Dzień Radia. Z tej okazji słuchacze Jedynki mogli w "Podwójnym espresso" odbyć dźwiękową wycieczkę po siedzibie Polskiego Radia w Warszawie, poznać legendy, tajemnice i historie związane z tym miejscem.
rozwiń zwiń