Fryderyk Chopin na Majorce

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 13:30
Majorka kojarzy się ze słońcem, plażami i ciepłym morzem. Jest tam też przeurocza Valldemossa, w której polski kompozytor spędził sześć tygodni ze swoją kochanką George Sand. Ale był tam zimą i radości z pobytu nie miał.
Audio
  • Fryderyk Chopin i George Sand na Majorce (Cztery pory roku/Jedynka)
Tablica pamiątkowa Fryderyka Chopina w klasztorze w Valldemossie
Tablica pamiątkowa Fryderyka Chopina w klasztorze w ValldemossieFoto: Małgorzata Raducha/Polskie Radio

Latem Majorka jest urocza, ale zimą jest tam chłodno, deszczowo, a w domach nie było często kominków, a nawet szyb w oknach. Valldemossa powstała w połowie XIV wieku, bo któryś z władców uwierzył, że tam świetnie wyleczy się astmę.

Chopin mieszkał kilka zimowych tygodni w jednej z cel miejscowego klasztoru Kartuzów. Do dziś jest tam muzeum Chopina. - Wcześniej mieszkali w Palma de Majorka, ale musieli się wynieść, bo mieszkańcy niechętnie się odnosili do pary, a po jej wyjeździe spalili wszystkie meble. Partnerka Chopina budziła wśród miejscowych zgorszenie - mówi Ewa Wysocka, była korespondentka.

Muzycznie pobyt na Majorce był bardzo udany. - Tam powstały najsłynniejsze mazurki, preludia i polonezy Chopina, m.in. As-dur, który jest sygnałem radiowej Jedynki - mówi dziennikarz muzyczny Adam Rozlach. Podkreśla, że nikt nie miał takiego genialnego kompozytora, choć utworów skomponował niewiele. - Ale każdy był w najdrobniejszym szczególe dopracowany - dodaje.

Jakie wspomnienia z Majorki zachował Chopin? Posłuchaj nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Ewa Wysocka (była korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie), Adam Rozlach (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 18.04.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/mg


Czytaj także

Seong Jin Cho i Preludia op. 28

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 11:16
Powtórzyliśmy audycję z 29 listopada 2015 r., kiedy to zaledwie miesiąc po zakończonym XVII Konkursie Chopinowskim zaprezentowaliśmy wybrane, konkursowe nagrania pierwszego w historii warszawskich konkursów zwycięzcy z Korei Południowej - Seong-Jin Cho. Zdobył on też wtedy nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Emigracja – laboratorium duchowej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2018 15:12
6 listopada 1831 roku w Paryżu powstał Komitet Tymczasowy Emigracji Polskiej na czele z Bonawenturą Niemojowskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przypomnijmy, jak grał prof. Kazimierz Gierżod

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 23:08
Zapraszamy do wysłuchania nagrania recitalu zmarłego przed tygodniem wybitnego polskiego pianisty i pedagoga, prof. Kazimierza Gierżoda.
rozwiń zwiń