Kiełki, czyli smakołyk, którego nie można przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:35
Po zjedzeniu kiełków poprawia nam się uroda, nastrój, samopoczucie i ma to naukowe uzasadnienie. Jakie cenne składniki zawierają kiełki i ile należy ich jeść? O tym mówiła prof. Iwona Wawer z WUM.
Audio
  • Dlaczego warto jeść kiełki? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Moira1st/Pixabay

Jedzenie kiełków polecają wszyscy lekarze i specjaliści do spraw żywienia. Są wygodne w uprawie, bo nie wymagają ogrodu ani nawet balkonu. Można zasiać je na talerzyku lub w specjalnych pojemnikach i postawić na parapecie.

Prof. Iwona Wawer bardzo do tego zachęca i przekonuje, że kiełki są bardzo wartościowe dla zdrowia przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości witaminy C. – Kiedy kiełki dostają wilgoci to zaczynają się rozwijać. Kiedy wychodzą już spod ziemi to spotykają się z dużą ilością tlenu i potrzebują wtedy bardzo dużo witaminy C, żeby zwalczyć tę tlenową atmosferę.  W momencie kiedy rozpoczyna się wegetacja, kiełki są niezwykle cenne dla zdrowia - przyznała.

A ile należy ich jeść? - Polecałabym obfitą dużą łyżkę na każdą kanapkę. Kiełki mogą być też świetnym dodatkiem do wiosennej sałatki i wtedy można dodać ich dużo więcej – zachęcała.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy też o tym, które zioła, powszechnie uważane za chwasty, są bezpieczne dla zdrowia i warto je jeść.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: prof. Iwona Wawer (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 9.21

abi/mg

Czytaj także

O głos można i trzeba dbać

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 16:57
Bardzo wielu z nas pracuje głosem, choć czasem nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Potem narzekają, że mają suche gardło i z czasem trudno im mówić albo podczas mówienia odczuwają ból gardła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczyłeś się już z fiskusem?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 13:57
- Z uporem maniaka będę namawiała wszystkich do elektronicznego składania zeznań podatkowych - mówi w audycji "Cztery pory roku" Małgorzata Sator, ekspertka z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźby, oszczerstwa, nękanie SMS-ami - co zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 15:16
O tym, jak zareagować, jak się bronić, jak zbierać dowody, do kogo się zgłosić po pomoc opowiedziała w radiowej Jedynce mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń