Jazda na rolkach, wrotkach i hulajnodze po ścieżce rowerowej jest niezgodna z przepisami

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:08
Konflikt kierowców, pieszych, rowerzystów, rolkarzy i osób poruszających się na hulajnogach nieustannie rośnie. Kto ma rację i po czyjej stronie są przepisy? O tym nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.     
Audio
  • Jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze w świetle przepisów prawnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: monticello/Shutterstock

Ścieżek rowerowych przybywa w całej Polsce. Oznaczone są one niebieskim znakiem nakazu, co zobowiązuje rowerzystów do poruszania się po nich. – Rowerzysto, jeśli widzisz taki znak, to zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności masz się kierować na tę ścieżkę. Dopiero jeśli jej nie ma, to masz prawo poruszać się poboczem. Jeśli pobocza nie ma wolno wjechać ci na jezdnię, a jeśli dopuszczalna prędkość na tej jezdni przekracza 50 km/h, dopiero wtedy wolno wjechać ci na chodnik – informował nadkom. Kobryś.

A co z rolkarzami i osobami na hulajnogach, których jest coraz więcej? - W tej chwili prawo traktuje osobę korzystającą z rolek, wrotek lub hulajnogi jako pieszego i nakazuje stosować się do przepisów związanych z ruchem pieszych. Jazda na rolkach, wrotkach i hulajnodze po ścieżce dla rowerów jest niezgodna z przepisami i może zakończyć się co najmniej pouczeniem. Rolkarze często mówią, że ścieżki dla rowerów są bardziej gładkie niż chodniki i wygodniej się po nich jeździ, jednak muszą pamiętać, żeby nie łamać prawa – przypomniał gość Sławy Bieńczyckiej.

Czy osoba z prawem jazdy ma jednocześnie kartę rowerową? Po której drodze poruszać się hulajnogą z napędem elektrycznym?  Czy rowerzysta ma obowiązek mieć kamizelkę odblaskową?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: nadkom. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 10.20

abi/kh

Czytaj także

Polskie dziedzictwo niematerialne

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 12:14
Oprócz zabytków bardzo ważną częścią naszego dziedzictwa jest tradycja, żywe niematerialne przejawy naszej kultury, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:00
- Wiek tego drzewa został oszacowany przed około 30 laty na podstawie próbki drewna pobranej z jego pnia - mówi w "Czterech porach roku" dr nauk leśnych Paweł Zarzyński. 
rozwiń zwiń