X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jazda na rolkach, wrotkach i hulajnodze po ścieżce rowerowej jest niezgodna z przepisami

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:08
Konflikt kierowców, pieszych, rowerzystów, rolkarzy i osób poruszających się na hulajnogach nieustannie rośnie. Kto ma rację i po czyjej stronie są przepisy? O tym nadkom. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.     
Audio
  • Jazda na rowerze, rolkach, hulajnodze w świetle przepisów prawnych (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: monticello/Shutterstock

Ścieżek rowerowych przybywa w całej Polsce. Oznaczone są one niebieskim znakiem nakazu, co zobowiązuje rowerzystów do poruszania się po nich. – Rowerzysto, jeśli widzisz taki znak, to zgodnie z przepisami w pierwszej kolejności masz się kierować na tę ścieżkę. Dopiero jeśli jej nie ma, to masz prawo poruszać się poboczem. Jeśli pobocza nie ma wolno wjechać ci na jezdnię, a jeśli dopuszczalna prędkość na tej jezdni przekracza 50 km/h, dopiero wtedy wolno wjechać ci na chodnik – informował nadkom. Kobryś.

A co z rolkarzami i osobami na hulajnogach, których jest coraz więcej? - W tej chwili prawo traktuje osobę korzystającą z rolek, wrotek lub hulajnogi jako pieszego i nakazuje stosować się do przepisów związanych z ruchem pieszych. Jazda na rolkach, wrotkach i hulajnodze po ścieżce dla rowerów jest niezgodna z przepisami i może zakończyć się co najmniej pouczeniem. Rolkarze często mówią, że ścieżki dla rowerów są bardziej gładkie niż chodniki i wygodniej się po nich jeździ, jednak muszą pamiętać, żeby nie łamać prawa – przypomniał gość Sławy Bieńczyckiej.

Czy osoba z prawem jazdy ma jednocześnie kartę rowerową? Po której drodze poruszać się hulajnogą z napędem elektrycznym?  Czy rowerzysta ma obowiązek mieć kamizelkę odblaskową?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: nadkom. Radosław Kobryś (Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 10.20

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie dziedzictwo niematerialne

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 12:14
Oprócz zabytków bardzo ważną częścią naszego dziedzictwa jest tradycja, żywe niematerialne przejawy naszej kultury, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile lat ma najstarsze drzewo w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 14:00
- Wiek tego drzewa został oszacowany przed około 30 laty na podstawie próbki drewna pobranej z jego pnia - mówi w "Czterech porach roku" dr nauk leśnych Paweł Zarzyński. 
rozwiń zwiń