Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
Audio
  • Waldemar Zbytek o tym, jak nauczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pikselstock

Gość audycji przekonywał, że mimo zmian technologicznych, przesłanie Janusza Korczaka dotyczące wychowania ekonomicznego jest wciąż aktualne. - Zasada od setek lat jest ta sama: edukować, uczyć liczyć, Korczak to podkreśla. Nie ma finansów, nie ma przedsiębiorczości bez nauczania liczenia - mówił Waldemar Zbytek.

Ekspert wyjaśnił, że najlepszym momentem na uczenie dzieci, czym są pieniądze, jest końcówka przedszkola lub początek podstawówki. - 5-7 lat to czas, kiedy dziecko powinno zacząć otrzymywać jakieś swoje pieniądze, niezależnie od prezentów na urodziny. Fantastycznie przedstawiał to Korczak, dzieci dysponowały częścią budżetu ośrodka - podkreślał Zbytek.

Czy rodzice powinni wiedzieć, na co dziecko wydało pieniądze? Czy można oceniać racjonalność dziecięcych zakupów? Jak nauczyć najmłodszych wartości pieniądza? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Waldemar Zbytek (wiceprezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 9.22

mg/abi

Czytaj także

Mama szóstki dzieci: relację tworzy się od początku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 13:00
W Dniu Matki nasze studio odwiedziła Agnieszka Jackowska - mama szóstki dzieci, pedagog, członkini Związku Dużych Rodzin "3 Plus".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedszkolna ekonomia. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:00
- Ekonomii można uczyć już od najmłodszych lat, od przedszkola - mówi Beata Olszewska, współautorka audycji "Skarbonka" emitowanej w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń