Ślub w czyimś imieniu? To naprawdę możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:58
Polacy coraz częściej decydują się na spisywanie testamentów, by zabezpieczyć najbliższych na wypadek swojej śmierci. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bliscy będą załatwiali nasze sprawy w przypadku, gdy np. ulegniemy wypadkowi i stracimy świadomość.
Audio
  • Dlaczego warto sporządzić upoważnienie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Nowożeńcy w prezencie ślubnym dostają przeważnie pieniądze.
Nowożeńcy w prezencie ślubnym dostają przeważnie pieniądze.Foto: shutterstock.com

Rodzina boryka się wtedy z wieloma problemami. Nikt nie dostał przecież prawa do wykonywania w naszym imieniu operacji bankowych, podpisywania dokumentów w ZUS-ie itp. Wystawienie pełnomocnictwa, bo o nim mowa, jest skutecznym i wiążącym rozwiązaniem tego problemu.

- Upoważnienie lub - zamiennie - pełnomocnictwo, można napisać sobie samemu w domu za wyjątkiem sytuacji, gdy chcemy sprzedać nieruchomość. Jednak zachęcam do wizyty u notariusza, bo korzyści, jakie płyną z pełnomocnictwa wystawionego u notariusza są dużo większe niż z takiego wypisanego w domu – przekonywała mec. Katarzyna Ludwig.

Jest bardzo wiele czynności, do których możemy ustanowić pełnomocnika, np. do opieki nad niepełnosprawnym rodzicem, do sprzedaży towarów, do zarządu majątkiem. - Za zgodą sądu możemy nawet ustanowić pełnomocnika, który w naszym imieniu weźmie ślub. Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach - mówiła mecenas.    

Do pełnomocnictwa można upoważnić dowolną osobę, która ukończyła 13. rok życia.

Co w wypadku pełnomocnictwa, jeśli małżonkowie mają wspólne konto bankowe? Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: mec. Katarzyna Ludwig (prawnik)

Data emisji: 24.04.2018

Godzina emisji: 11.21

abi/kk

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktor Judym z Podlasia. Niesie pomoc nieuleczalnie chorym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:19
Dr Paweł Grabowski zrezygnował z kariery w Warszawie i przeniósł się na Podlasie, by zajmować się na wsi ciężko chorymi, umierającymi ludźmi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
rozwiń zwiń