Gdzie jest granica między dziecięcą fantazją a kłamstwem?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 12:24
Fantazjowanie to u małych dzieci coś normalnego i odgrywa ogromną rolę w ich rozwoju. Jednak gdy dziecko wyrasta z fascynacji krasnoludkami i fantazja przeradza się w kłamstwo, zaczyna się problem.
Audio
  • Czy za kłamanie należy karać? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: 561686827/Shutterstock.com

Dzieci bardzo chętnie przenoszą odpowiedzialność za popełnione przez siebie winy na przykład na potwory, bohaterów bajek czy wymyślone przez siebie postacie, a specjaliści twierdzą, że jest to zupełnie normalne. – Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym potrzebują świata fantazji i zabawy, żeby poradzić sobie z otaczającą je rzeczywistością – powiedziała Justyna Filipiuk, psycholog dziecięca. Ważne jest wtedy, żeby dorosły nie negował tego, co mówi dziecko. Lepiej podążać za dzieckiem i zastanawiać się, co ono ma na myśli, bo pozwoli nam to lepiej poznać i zrozumieć pociechę.

Na treść i sens wypowiadanych przez syna lub córkę słów już poważnie należy patrzeć wtedy, gdy dziecko osiąga wiek około 10 lat. – U dziecka w tym wieku możemy już mówić o kłamstwie, bo wtedy pojawia się intencja. Jeśli w tym wieku dziecko nie jest w stanie wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności za to, co robi, to jest to sygnał, że coś się dzieje.

Jak postępować w sytuacji, gdy dziecko zaczyna kłamać na temat jedzenia? Czy kłamanie należy karać? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Justyna Filipiuk (psycholog dziecięcy, psychoterapeuta rodzinny, matka trójki dzieci)

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 11.22

abi/mg

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 13:37
Kiedy Bona Sforza zawierała małżeństwo z Zygmuntem I miała 24 lat, a więc jak na ówczesne czasy dla kobiet był to już zaawansowany wiek. Nieważne, że królewski małżonek był 27 lat starszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Doktor Judym z Podlasia. Niesie pomoc nieuleczalnie chorym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 12:19
Dr Paweł Grabowski zrezygnował z kariery w Warszawie i przeniósł się na Podlasie, by zajmować się na wsi ciężko chorymi, umierającymi ludźmi. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślub w czyimś imieniu? To naprawdę możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:58
Polacy coraz częściej decydują się na spisywanie testamentów, by zabezpieczyć najbliższych na wypadek swojej śmierci. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bliscy będą załatwiali nasze sprawy w przypadku, gdy np. ulegniemy wypadkowi i stracimy świadomość.
rozwiń zwiń