Poza utartym szlakiem - Białoruś turystycznie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 12:08
- Białoruś to nie tylko miejsca, ale też ludzie. Wystarczy usiąść gdzieś przy stoliku, pod parasolką, mówić głośno po polsku i za chwilę będziemy mieli przyjaciół - powiedział w radiowej Jedynce autor książki "Białoruś. Imperium kontrastów" Artur Zygmuntowicz.
Audio
  • Poza utartym szlakiem - Białoruś turystycznie (Cztery pory roku/Jedynka)
Mereczowszczyzna - wyludniona wieś na Białorusi nad Busiaczką, w obwodzie brzeskim, w rejonie iwacewickim. W 1746 roku urodził się tu Tadeusz Kościuszko
Mereczowszczyzna - wyludniona wieś na Białorusi nad Busiaczką, w obwodzie brzeskim, w rejonie iwacewickim. W 1746 roku urodził się tu Tadeusz Kościuszko Foto: Chamille White/shutterstock.com

xx 

- W ostatnich latach na Białorusi wiele zabytków zostało objętych pracami konserwatorskimi. Jest więcej rzeczy do zobaczenia. Powstały też miejsca noclegowe, nawet w niedużych ośrodkach. Pojawiła się nawet prywatna inicjatywa - wynajem mieszkania na dobę, na dwie - wskazał gość audycji "Cztery pory roku" Artur Zygmuntowicz. Rozmówca Małgorzaty Raduchy podkreślił, że zmienił się nie tylko krajobraz Białorusi, ale także jej mieszkańcy.

Wańkowicz, Kościuszko, Orzeszkowa, Dołęga-Mostowicz, Niemen, Andrycz, Kapuściński - wszyscy oni urodzili się na terenie dzisiejszej Białorusi. Czy pozostały po nich jakieś pamiątki?

- W miejscu, w którym na świat przyszła Eliza Orzeszkowa jest tylko kawałek tablicy z informacją. Przechodzi się przez buraki, środkiem pola. Nie ma tam nic. Takie rzeczy będą się trafiać podróżującym po Białorusi co chwila. W wielu miejscach pozostały już tylko fundamenty, ruiny, zgliszcza - przyznał autor książki "Białoruś. Imperium kontrastów".

Dlaczego na Białorusi jest tak czysto? Jaka jest białoruska odpowiedź na "imperialistyczne" sieci fast-food? Ile trzeba wziąć pieniędzy w podróż? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Poza utartym szlakiem w ramach pasma Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Artur Zygmuntowicz (autor książki "Białoruś. Imperium kontrastów")

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 9.22

kk

Czytaj także

Przed nami majówka. Jak dobrze wypocząć?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:37
- Odpoczynek łączy się z tym, że musimy się psychicznie wyłączyć i zmienić nastawienie, co nie jest proste. Największym pracoholikom zajmuje to koło tygodnia - powiedziała w radiowej Jedynce dr Anna Mrozek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

10 nowych Pomników Historii. Gdzie warto się wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 16:26
Prezydent wręczył rozporządzenia uznające 10 nowych obiektów zabytkowych za Pomniki Historii. Andrzej Duda przypomniał, że chciałby, żeby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się sto obiektów - obecnie jest ich 91. 
rozwiń zwiń