Dowcipna strona Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 13:37
- Gdyby przyjrzeć się uważnie zawartości archiwum Zbigniewa Herberta, moglibyśmy ułożyć antologię zabawnych stwierdzeń, podpisów, pseudonimów, żartów - powiedział w radiowej Jedynce Andrzej Franaszek.
Audio
  • Dowcipna strona Zbigniewa Herberta (Cztery pory roku/Jedynka)
Andrzej Franaszek Herbert. Biografia
Andrzej Franaszek "Herbert. Biografia"Foto: Piotr Piorun/PR

Nie każdy dostaje, ot tak, sto minut anteny Polskiego Radia do zagospodarowania. Ale Zbigniew Herbert był jeden, jedyny, niepowtarzalny. Na początku lat 70. stworzył właśnie taką audycję. Znalazły się w niej jego przemyślenia, fragmenty esejów i rozmowy... również te z przechodniami.

- Być może istnieje do pewnego stopnia prawidłowość, że ludzie bardzo poważni w swojej twórczości potrzebują równowagi w życiu codziennym. Niejednokrotnie spełniają się w najrozmaitszych żartach, dowcipach. W przypadku Herberta była to wyjątkowo uderzające - stwierdził autor książki "Herbert. Biografia" Andrzej Franaszek.

- Rozpięcie między autorem wierszy o Panu Cogito a facetem, który kupuje sobie sztuczny nos i wąsy, by w kawiarni przebrać się i zaskoczyć przyjaciół jest dość zauważalne. Chociaż myślę, że jest to rozpięcie dość przyjemne. Świadczące o bogactwie osobowości Herberta - wskazał gość audycji "Cztery pory roku".

Dlaczego Zbigniew Herbert nie został uhonorowany literacką nagrodą Nobla? Jak był odbierany przez środowisko paryskiej "Kultury"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Andrzej Franaszek (autor książki "Herbert. Biografia")

Data emisji: 30.04.2018

Godzina emisji: 11.19

kk

Czytaj także

"Te listy to połączenie bajki dla dzieci z satyrą i kryminałem"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 17:00
- Przez cztery dekady pisze do siebie dwoje wielkich poetów i wydawałoby się, że powstanie niesłychanie głęboka, poważna, pełna literackich odniesień i refleksji korespondencja. Nic z tych rzeczy – mówił w Dwójce Tadeusz Nyczek.
rozwiń zwiń