Muzeum Pana Tadeusza. Opowieść o pragnieniu wolności

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 14:00
Przedmioty z epoki Adama Mickiewicza, multimedia, cenne archiwa i centralny eksponat - ocalały z niejednej wojenej zawieruchy rękopis epopei "Pan Tadeusz". To wszystko można znaleźć we wrocławskim Muzeum Pana Tadeusza.
Audio
  • Dobromiła Jankowska zaprasza do Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (Cztery pory roku/Jedynka)
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
Muzeum Pana Tadeusza we WrocławiuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Wystawa stała tego muzeum, jednego z najmłodszych w Polsce, składa się z dwóch części.

- Pierwsza nazywa się "Rękopis Pana Tadeusza" i opowiada historię epoki, XIX-wiecznych salonów, szlacheckiego domu i samego Adama Mickiewicza. Druga część wystawy stałej to "Misja: Polska" oparta na zbiorach i życiorysach dwóch bardzo ważnych dla Polski postaci: Jana Nowaka Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego, którzy przekazali swoje archiwa Zakładowi Narodowego im. Ossolińskich. Te dwie części łączy idea wolności - wyjaśnia Dobromiła Jankowska, kierowniczka Działu Organizacji Wydarzeń.

Gość Jedynki opowiada też o dostępności muzeum dla rodzin z małymi dziećmi i dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niedosłyszących i niedowidzących. Zaprasza również na wydarzenia specjalne i do zagrania w grę na tablety "Epicka opowieść".

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Dobromiła Jankowska (kierowniczka Działu Organizacji Wydarzeń Muzeum Pana Tadeusza)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 9.22

mg

Czytaj także

Skarby z archiwów Polskiego Radia na Nocy Muzeów

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:45
- W tym roku przygotowaliśmy cudowną podróż w czasie do przedwojennej Warszawy – mówi w "Czterech porach roku" Teresa Barucka z Archiwum Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń