X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Intercyza - kiedy warto ją rozważyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 16:00
- Polska jest jednym z niewielu krajów, w którym wspólność majątkowa jest ustrojem podstawowym, czyli od dnia ślubu wszystko, co nabędziemy, powiększa nasz majątek wspólny - mówiła w Jedynce mecenas Eliza Kuna. Są jednak sytuacje, w których można rozważyć rozdzielność majątkową.
Audio
  • Intercyza - kiedy warto ją rozważyć? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vchal/shutterstock.com

Taką rozdzielność można ustalić na drodze notarialnej lub sądowej i zrobić to przed ślubem lub po ślubie. - Rzadko praktykowane jest, by już przed ślubem zawierać rozdzielność majątkową, chyba że jeden z małżonków prowadzi np. jakąś ryzykowną działalność gospodarczą - mówi mec. Kuna.

Podkreśla także, że majątek zgromadzony przed ślubem nie wchodzi w skład majątku wspólnego. - A nawet po ślubie istnieje możliwość uczynienia darowizny przez rodziców tylko na jednego małżonka - wyjaśnia ekspertka.

Radzi też, by pomyśleć o rozdzielności majątkowej, gdy obawiamy się, że małżeństwo może się rozpaść, a między małżonkami jest duża dysproporcja zarobków. - Jeżeli jeden z małżonków zarabia, powiedzmy, 50 tys. zł, a drugi - 3 tys. zł i nie chcemy, żeby to nasze 50 tys. powiększało majątek wspólny, możemy pomyśleć o rozdzielności. Powinniśmy ją także zawrzeć, gdy jesteśmy w separacji i nie mamy pewności, czy współmałżonek nie zaciąga jakichś zobowiązań - wyjaśnia mec. Kuna.

Czym różni się wprowadzenie rozdzielności majątkowej przez sąd i przez notariusza? Czy można ją wprowadzić na wniosek tylko jednej osoby? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: mec. Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 1.05.2017

Godzina emisji: 11.22

mg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Intercyza - warto ją dokładnie rozważyć

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 23:29
W polskim porządku prawnym nie ma takiego pojęcia jak intercyza, to o czym mówi polski kodeks rodzinny i opiekuńczy to rozdzielność majątkowa małżonków - mówił mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślub w czyimś imieniu? To naprawdę możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:58
Polacy coraz częściej decydują się na spisywanie testamentów, by zabezpieczyć najbliższych na wypadek swojej śmierci. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bliscy będą załatwiali nasze sprawy w przypadku, gdy np. ulegniemy wypadkowi i stracimy świadomość.
rozwiń zwiń