X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak ułożyć relacje między rodzicami i dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 15:48
Kiedy dla rodziców rozpoczyna się prawdziwe życie? Czy wtedy, kiedy zaczyna bić serce ich dziecka? Wielu uważa, że wtedy, kiedy dzieci wyprowadzą się z domu.
Audio
  • Właściwe relacje między rodzicami i dziećmi (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

I chyba coś w tym jest. Jak śpiewa Kazik "Dzieci nie ma, chata wolna, oj będzie bal". Ale czy wszyscy rodzice cieszą się, że dzieci opuszczają dom?

Psycholog Monika Chrapińska-Krupa przekonuje, że rodzice mają do odegrania rolę trenera. - My mamy nauczyć dziecko jak ma sobie radzić bez nas. I często, jako rodzice, zapominamy o tym, jesteśmy matki-kwoki lub tatusiowie-orły i chcemy za dziecko wszystko robić - wyjaśnia. A już od najmłodszych lat rodzice-trenerzy mają nauczyć dziecko, że może coś zrobić samo.

Zwłaszcza, że od najmłodszych lat dziecko czerpie wzorce od rodziców. A życiową rolą rodziców nie jest tylko dbanie o dzieci. Powinni mieć własne zainteresowania, pasje i grono znajomych. Jeśli tego nie ma, to po odejściu dziecka tworzy się syndrom "pustego gniazda". - Problem jest wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, że dziecko wyfrunęło, a ono było jedyną aktywnością w życiu, że wszystko było podporządkowane dziecku - podkreśla.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że nieważne ile dziecko ma lat - siedem czy trzydzieści - rodzice nie przestają się o nie martwić.

Czy kontrolować dziecko w sprawach finansowych? Kiedy problemem staje się wspólne mieszkanie dorosłego i samodzielnego zawodowo dziecka z rodzicami? Do jakich sytuacji między rodzicami i dziećmi nie należy dopuszczać? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Monika Chrapińska-Krupa (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 11.22

ag/abi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 06:10
Czy słowo „nie” zawsze działa w ten sam sposób, jak można ominąć sprzeciw upartego malucha i czy może nam w tym pomóc poradnik na temat wychowania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:00
Bycie dziadkiem może nieść wiele radości. Po czasie zabiegania i pośpiechu w okresie rodzicielstwa, przychodzi upragniony czas spokoju i większej uważności. Dziadkowie mają więcej cierpliwości, mniejsze obciążenie i większy dystans także w kwestii wychowania dzieci.
rozwiń zwiń