Jak ułożyć relacje między rodzicami i dziećmi?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 15:48
Kiedy dla rodziców rozpoczyna się prawdziwe życie? Czy wtedy, kiedy zaczyna bić serce ich dziecka? Wielu uważa, że wtedy, kiedy dzieci wyprowadzą się z domu.
Audio
  • Właściwe relacje między rodzicami i dziećmi (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

I chyba coś w tym jest. Jak śpiewa Kazik "Dzieci nie ma, chata wolna, oj będzie bal". Ale czy wszyscy rodzice cieszą się, że dzieci opuszczają dom?

Psycholog Monika Chrapińska-Krupa przekonuje, że rodzice mają do odegrania rolę trenera. - My mamy nauczyć dziecko jak ma sobie radzić bez nas. I często, jako rodzice, zapominamy o tym, jesteśmy matki-kwoki lub tatusiowie-orły i chcemy za dziecko wszystko robić - wyjaśnia. A już od najmłodszych lat rodzice-trenerzy mają nauczyć dziecko, że może coś zrobić samo.

Zwłaszcza, że od najmłodszych lat dziecko czerpie wzorce od rodziców. A życiową rolą rodziców nie jest tylko dbanie o dzieci. Powinni mieć własne zainteresowania, pasje i grono znajomych. Jeśli tego nie ma, to po odejściu dziecka tworzy się syndrom "pustego gniazda". - Problem jest wtedy, kiedy uświadamiamy sobie, że dziecko wyfrunęło, a ono było jedyną aktywnością w życiu, że wszystko było podporządkowane dziecku - podkreśla.

Gość Jedynki zwraca uwagę, że nieważne ile dziecko ma lat - siedem czy trzydzieści - rodzice nie przestają się o nie martwić.

Czy kontrolować dziecko w sprawach finansowych? Kiedy problemem staje się wspólne mieszkanie dorosłego i samodzielnego zawodowo dziecka z rodzicami? Do jakich sytuacji między rodzicami i dziećmi nie należy dopuszczać? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Monika Chrapińska-Krupa (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 11.22

ag/abi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 06:10
Czy słowo „nie” zawsze działa w ten sam sposób, jak można ominąć sprzeciw upartego malucha i czy może nam w tym pomóc poradnik na temat wychowania?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola dziadków w wychowaniu dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 09:00
Bycie dziadkiem może nieść wiele radości. Po czasie zabiegania i pośpiechu w okresie rodzicielstwa, przychodzi upragniony czas spokoju i większej uważności. Dziadkowie mają więcej cierpliwości, mniejsze obciążenie i większy dystans także w kwestii wychowania dzieci.
rozwiń zwiń