Zwolnienia, urlopy, pensje. Pracowniku, znaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Na wieść o tym, że w "Czterech porach roku" poruszymy temat praw pracowniczych, do naszej redakcji napłynęły SMS-y z pytaniami od słuchaczy. Wątpliwości rozwiała mecenas Eliza Kuna.
Audio
  • Zwolnienia, urlopy, pensje. Pracowniku, znaj swoje prawa (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

Wśród osób, które skonatowały się z nami była pani Ala, którą pracodawca oddelegował na trzy miesiące do innej pracy, a jednocześnie obniżył pensję o 500 zł netto.

- Generalnie oddelegowanie jest możliwe, ale nie może się wiązać ze zmianą uposażenia. Jeżeli miałoby to oznaczać obniżkę wynagrodzenia, powinno się to wiązać z podpisaniem aneksu do umowy lub złożeniem przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego - wyjaśnia mec. Eliza Kuna. - Inaczej sprawa wygląda, gdy wskutek oddelegowania pracownik nie otrzymuje premii uznaniowej, pracodawca może jej nie przyznać - doprecyzowuje.

Czy pracodawca może narzucić pracownikowi termin urlopu? Kiedy powinno być wypłacane wynagrodzenie za nadgodziny? Czy przy umowie na czas określony trzeba podawać uzasadnienie wypowiedzenia? Na czym polega tajemnica wynagrodzenia? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: mec. Eliza Kuna

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 11.23

mg/abi

Czytaj także

Zmiany ws. umów na czas określony na korzyść pracownika

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 18:02
Nieznajomość praw często szkodzi, tym bardziej powinniśmy się interesować zmianami w prawie pracy. Zwłaszcza, że wprowadzone przepisy poprawiają sytuację wielu pracowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mobbing, molestowanie, nękanie. Jak się przed nimi bronić?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:51
- Największym problemem przy sprawach o mobbing są dowody. Najlepiej opowiedzieć o tym współpracownikowi bądź zrobić nagranie - mówi mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszty pracy w Polsce: jak dojść do średniej unijnej?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 20:21
Koszty w pracy w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Statystycznie wynoszą 9 euro 40 centów za godzinę czyli nieco ponad jedną trzecią średniej unijnej, która jest na poziomie 26 euro i 80 centów. Tak wynika z danych Eurostatu za 2017 rok.
rozwiń zwiń