X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
Audio
  • Psycholog dziecięca Karina Mucha o wpływie mediów elektronicznych na rozwój dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartosz Budrewicz

Współczesnym dzieciom dużo trudniej jest skupić się przez dłuższy czas na wykonywaniu jakiejś czynności.

- Mamy do czynienia z dosyć wąskim przedziałem uwagi, dość niskim tempem przetwarzania informacji, brakiem koncentracji i słabo rozwiniętym myśleniem przyczynowo-skutkowym. To wszystko powoduje, że dzieci mniej chętnie przystępują do zadań edukacyjnych, a w konsekwencji mają problem z tym, by lubić uczenie się - przekonuje ekspertka.

Jak podkreśla, przyczyną takiej sytuacji są zbyt intensywne bodźce, którymi bombardowane są małe dzieci. Przeciętnie spędzają one przed ekranem 4 godziny i 5 minut. - Bardzo głośno należy powiedzieć, że do drugiego roku życia dzieci w ogóle nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych, bo to wtedy kształtują się podstawowe funkcje poznawcze, także te, które wpływają na koncentrację. Wszelkiego rodzaju migawki z telewizora bardzo negatywnie wpływają na rozwijający się mózg dziecka - wyjaśnia. 

Mówi też, ile minut dziennie przed ekranem mogą spędzać przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także przestrzega przed pułapką zbyt wielu zajęć dodatkowych i weekendowych atrakcji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Karina Mucha (psycholog dziecięca z SWPS w Katowicach)

Data emisji: 11.05.2018

Godzina emisji: 10.20

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłamstwo "ma krótkie nogi". Także w wychowaniu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:17
- Mówimy dzieciom "nie kłam, bo to jest niedobre", "zawsze mów prawdę", a przychodzą takie sytuacje w życiu, że sami namawiamy dziecko do kłamstwa - zauważyła niekonsekwencję rodziców psycholog, Barbara Popławska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy dziecko mówi "nie", zaznacza swoją odrębność

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 13:50
- "Ja" dziecka w pierwszym momencie zaznacza się przez mówienie "nie". To "nie" jest pierwszym świadectwem odrębności osobowej, dziecko pokazuje, że nie jest już częścią mamy i jej brzucha - mówi psycholog Agnieszka Robak. W "Czterech porach roku" doradzaliśmy, jak dogadać się ze zbuntowanym maluchem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak i kiedy uczyć dziecko zarządzania pieniędzmi?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 14:00
- Jedynka jest pierwszym miejscem, w którym o tym mówimy. Za chwilę, na bazie książki napisanej prawie 100 lat temu przez Janusza Korczaka, uruchomimy bardzo duży projekt edukacyjny w zakresie przedsiębiorczości, finansów, ekonomii - mówił w "Czterech porach roku" Waldemar Zbytek z Warszawskiego Instytutu Bankowości.
rozwiń zwiń