Ślub i rozwód z obcokrajowcem. Jakie formalności?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:37
Formalności związane z poślubieniem osoby z obcym paszportem są bardzo podobne do standardowych wymagań przy ślubie obywateli polskich, ale by zawrzeć małżeństwo z obywatelem innego państwa trzeba jednak dopełnić kilka dodatkowych wymogów formalnych. 
Audio
  • Ślub i rozwód z obcokrajowcem. Jakie formalności? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Takmeomeo

- Jeżeli ślub jest między Polakami sprawa jest o tyle prosta, że z racji tego, że żyjemy w XXI wieku nastąpiła migracja danych w urzędach stanu cywilnego i wszystkie akty możemy pobrać w dowolnej placówce. Niezbędnymi dokumentami do zawarcia aktu małżeństwa jest akt urodzenia oraz dokument tożsamości - dowód osobisty albo paszport - mówi w "Czterech porach roku" mecenas Eliza Kuna.

Gość Jedynki tłumaczy, że dla cudzoziemca potrzebne będzie dodatkowo zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego. - Musi się on udać do  ambasady albo konsulatu kraju swojego pochodzenia, gdzie wedle procedur danego kraju wydawane jest takie zaświadczenie - tłumaczy. - Czasami prowadzone są też rozmowy z obojgiem małżonków - dodaje.

- Jeśli chodzi o postępowanie rozwodowe Kodeks nie różnicuje małżeństw dwojga Polaków czy Polaka z obcokrajowcem. Czasami jednak postępowanie się opóźnia ze względu na konieczność zatrudnienia biegłego tłumacza - wyjaśnia mecenas.

Jak wygląda sprawa ślubnych formalności w przypadku rozwodników? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: mecenas Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 22.05.2018

Godzina emisji: 11.22

kh

 

Czytaj także

Ślub w czyimś imieniu? To naprawdę możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 15:58
Polacy coraz częściej decydują się na spisywanie testamentów, by zabezpieczyć najbliższych na wypadek swojej śmierci. Niestety bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bliscy będą załatwiali nasze sprawy w przypadku, gdy np. ulegniemy wypadkowi i stracimy świadomość.
rozwiń zwiń