X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Australia poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:07
Australia, czyli szósty kontynent, to nie tylko Sydney czy Melbourne, ale również bezkresne przestrzenie, gdzie przez wiele dni częściej niż człowieka spotka się kangury.
Audio
  • Australia poza metropoliami (Cztery pory roku/Jedynka)
Miś koala
Miś koalaFoto: narya/pixabay

"Outback", tak Australijczycy nazywają swój interior, czyli coś, co rozciąga się poza zamieszkałymi skupiskami ludzkimi. - To absolutna dzikość - mówi Marek Tomalik, znawca Australii. Mówi o pożarach buszu, które na tamtym kontynencie uważa się za coś cyklicznego, tak jak pory roku. Choć ogień to niszczycielski żywioł, ale przyroda się do niego przystosowała. - W Australii w niektórych miejscach jest już po pożarze, w innych w trakcie, a w jeszcze innych przed - mówi podróżnik.

Proponuje, żeby zwiedzanie Australii zacząć od Perth, stolicy Australii Zachodniej, stanu ośmiokrotnie większego od Polski. - W całym stanie mieszka trochę więcej ludzi niż w Warszawie, więc proszę sobie wyobrazić jakie to są olbrzymie, niewyobrażalne dla nas pustkowia - mówi. Każdemu, kto chciałby pozwiedzać te tereny, radzi, by przygotował się do tego i liczył się z wydatkami. Bo odległości między osadami są takie, jak między Rzeszowem i Świnoujściem. - A między nimi nie ma nic, nawet stacji benzynowej - ostrzega. Dlatego odradza wyjazd w pojedynkę.

Jeżeli ktoś chciałby spotkać Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców, to musi wiedzieć, że wcale nie jest to łatwe. Wjazd na obszary przez nich zamieszkane zazwyczaj jest zakazany. A tam, dokąd wjechać można, obraz jest smutny.

Co to znaczy, że kwiaty rodzą się z ognia? Dlaczego spotkanie z kangurem może być niebezpieczne? Jak przygotować się do wyjazdu w australijski busz? Jakimi mitami straszą media w związku z rekinami, pająkami czy krokodylami? Jak traktowano Aborygenów jeszcze nie tak dawno? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Tomalik (podróżnik, dziennikarz, pisarz, autor książek o Australii)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kirgistan - wysokogórski raj pełen dzikiej przyrody

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:39
Tym razem w audycji z cyklu "Poza utartym szlakiem" wybraliśmy się do Kirgistanu - jednego z najbardziej otwartych i przyjaznych krajów Azji Centralnej, który oferuje turystom przepiękne górskie krajobrazy, wysokogórskie trekkingi, rajdy konne, ciepłe jeziora, noclegi w jurtach oraz oryginalną kuchnię i ciekawy folklor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita Islandia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:57
Tym razem w audycji z cyklu "Poza utartym szlakiem" wybraliśmy się do kraju wulkanów, gejzerów, gorących źródeł i lodowych jaskiń - Islandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do Australii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 06:06
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" nasz rezolutny królik i jego starszy, mądry przyjaciel lew udadzą się w podróż do ...Australii. Kogo tam spotkają i czego dowiedzą się o tym odległym kraju?
rozwiń zwiń