Australia poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:07
Australia, czyli szósty kontynent, to nie tylko Sydney czy Melbourne, ale również bezkresne przestrzenie, gdzie przez wiele dni częściej niż człowieka spotka się kangury.
Audio
  • Australia poza metropoliami (Cztery pory roku/Jedynka)
Miś koala
Miś koalaFoto: narya/pixabay

"Outback", tak Australijczycy nazywają swój interior, czyli coś, co rozciąga się poza zamieszkałymi skupiskami ludzkimi. - To absolutna dzikość - mówi Marek Tomalik, znawca Australii. Mówi o pożarach buszu, które na tamtym kontynencie uważa się za coś cyklicznego, tak jak pory roku. Choć ogień to niszczycielski żywioł, ale przyroda się do niego przystosowała. - W Australii w niektórych miejscach jest już po pożarze, w innych w trakcie, a w jeszcze innych przed - mówi podróżnik.

Proponuje, żeby zwiedzanie Australii zacząć od Perth, stolicy Australii Zachodniej, stanu ośmiokrotnie większego od Polski. - W całym stanie mieszka trochę więcej ludzi niż w Warszawie, więc proszę sobie wyobrazić jakie to są olbrzymie, niewyobrażalne dla nas pustkowia - mówi. Każdemu, kto chciałby pozwiedzać te tereny, radzi, by przygotował się do tego i liczył się z wydatkami. Bo odległości między osadami są takie, jak między Rzeszowem i Świnoujściem. - A między nimi nie ma nic, nawet stacji benzynowej - ostrzega. Dlatego odradza wyjazd w pojedynkę.

Jeżeli ktoś chciałby spotkać Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców, to musi wiedzieć, że wcale nie jest to łatwe. Wjazd na obszary przez nich zamieszkane zazwyczaj jest zakazany. A tam, dokąd wjechać można, obraz jest smutny.

Co to znaczy, że kwiaty rodzą się z ognia? Dlaczego spotkanie z kangurem może być niebezpieczne? Jak przygotować się do wyjazdu w australijski busz? Jakimi mitami straszą media w związku z rekinami, pająkami czy krokodylami? Jak traktowano Aborygenów jeszcze nie tak dawno? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Tomalik (podróżnik, dziennikarz, pisarz, autor książek o Australii)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/abi


Czytaj także

Kirgistan - wysokogórski raj pełen dzikiej przyrody

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:39
Tym razem w audycji z cyklu "Poza utartym szlakiem" wybraliśmy się do Kirgistanu - jednego z najbardziej otwartych i przyjaznych krajów Azji Centralnej, który oferuje turystom przepiękne górskie krajobrazy, wysokogórskie trekkingi, rajdy konne, ciepłe jeziora, noclegi w jurtach oraz oryginalną kuchnię i ciekawy folklor. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowita Islandia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 12:57
Tym razem w audycji z cyklu "Poza utartym szlakiem" wybraliśmy się do kraju wulkanów, gejzerów, gorących źródeł i lodowych jaskiń - Islandii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do Australii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 06:06
W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" nasz rezolutny królik i jego starszy, mądry przyjaciel lew udadzą się w podróż do ...Australii. Kogo tam spotkają i czego dowiedzą się o tym odległym kraju?
rozwiń zwiń