Jak przechowywać żywność?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:51
Lepszy jest papier, torby foliowe, plastikowe pojemniki czy może folia aluminiowa? W jaki sposób zachować na dłużej świeżość produktów? 
Audio
  • Jak przechowywać żywność? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Wędlina najlepiej nam się będzie przechowywać w pojemniku przykrytym w miarę szczelną zakrętką albo ściereczką, ale też bardzo dobrze przechowuje się w papierze - najlepiej w pojemniczku, do którego włożymy kostkę cukru albo nasypiemy trochę soli - mówi w "Czterech porach roku" doradca żywieniowo-dietetyczny Gabriela Słowińska. - Także do chlebaka warto włożyć kostkę cukru, która pochłonie wilgoć, a pieczywo będzie dłużej świeże -  dodaje. 

Gość Jedynki zdradza także, że ugotowanej zupy nie powinniśmy przechowywać w garnku dłużej niż do chwili jej ostygnięcia, a pomidory tracą smak w lodówce. - Lepiej trzymać je w przewiewnym koszyczku z dala od światła. Podobnie warzywa z dużą ilości wody, takie jak cukinia i bakłażan, one też nie lubią lodówki - podkreśla. 

- Ważne jest także, żeby odpakować wszelkie owoce i warzywa z folii, oraz żeby pamiętać, że owoce drobne, takie jak truskawki i maliny myć dopiero bezpośrednio przed spożyciem - mówi Gabriela Słowińska. 

Czy miód należy trzymać w lodówce? A czosnek? Jak przechowywać pieczywo? Dlaczego tak lubimy folię aluminiową? Czy folia spożywcza jest lepsza od aluminiowej? Które owoce i warzywa mogą leżeć obok siebie, a które absolutnie nie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Gabriela Słowińska (doradca żywieniowo-dietetyczny)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 10.21

kh/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prawdy i mity o jajkach

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 13:02
Jajko to coś wspaniałego i bogatego w różnorodne składniki. Jako jedyny produkt niemięsny zawiera niezbędne aminokwasy, których nie produkuje ludzki organizm. Zarówno białko, jaki i żółtko to bomby witaminowe, które m.in. poprawiają wzrok, wygląd skóry.
rozwiń zwiń