Leki i dieta w ciąży mają wpływ na kolor zębów dziecka

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:12
- Każdy z nas ma inny kolor zębów. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, drudzy - bardziej białe, które przebarwiają się również wraz z wiekiem – powiedziała Agata Pleszyniak, stomatolog z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach. Dentystka podkreśliła, że nie na wszystkie przebarwienia mamy wpływ.
Audio
  • Przebarwienia zębów. Na co mamy wpływ, a na co nie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Ponadto antybiotyki zaburzają równowagę naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej. To sprzyja tworzeniu się aft, nadżerek, owrzodzeń i zakażeń grzybiczych
Ponadto antybiotyki zaburzają równowagę naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej. To sprzyja tworzeniu się aft, nadżerek, owrzodzeń i zakażeń grzybiczychFoto: aleksandra85foto/Pixabay

- Przyczyn przebarwień jest bardzo dużo. Chciałabym je podzielić na przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. Na przyczyny zewnętrzne mamy ogromny wpływ. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to, co jemy i pijemy odbija się na kolorze naszych zębów – przyznała dentystka.

Od wielu lat mówi się o tym, że antybiotykoterapia w dzieciństwie ma wpływ na stan zębów w życiu dorosłym. Podawanie niektórych leków może powodować trwałą zmianę zabarwienia zębów.

- Chciałam zwrócić uwagę na antybiotyki z grupy tetracyklin. Szczególnie powinny uważać kobiety w ciąży. W prenatalnym okresie rozwoju, u dziecka mineralizują się zawiązki zębów i leki stosowane przez mamę mają ogromny wpływ na późniejszy kolor zębów dziecka – poinformowała Agata Pleszyniak.

 Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Agata Pleszyniak (dentysta, Klinika Implantologii i Stomatologii Estetycznej w Katowicach)

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 9.23

abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla chorych dzieci szkoła poza szkołą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 15:43
Czasem życie bywa smutne, czasem w życiu dziecka pojawiają się takie chwile, że jest chore. Nie może wtedy chodzić do szkoły. I wtedy z pomocą przychodzi tzw. edukacja pozaszkolna w sanatoriach, szpitalach, a często w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia poza utartym szlakiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:07
Australia, czyli szósty kontynent, to nie tylko Sydney czy Melbourne, ale również bezkresne przestrzenie, gdzie przez wiele dni częściej niż człowieka spotka się kangury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przechowywać żywność?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 14:51
Lepszy jest papier, torby foliowe, plastikowe pojemniki czy może folia aluminiowa? W jaki sposób zachować na dłużej świeżość produktów? 
rozwiń zwiń