Apelacja jest odwołaniem, ale nie każde odwołanie jest apelacją

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:30
- Środki zaskarżania nie służą do tego, by odwoływać się tylko dlatego, że wyrok nam się nie podoba – powiedziała mec. Katarzyna Ludwig.
Audio
  • Apelacja, odwołanie i zażalenie - co jest czym? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Apelacja służy wyłącznie do weryfikacji błędów sądu pierwszej instancji. A to zobowiązuje nas do czujności już podczas rozprawy w pierwszym sądzie.  - Jeżeli widzimy, że sąd proceduje z uchybieniami to w trakcie procesu musimy nasze zastrzeżenia zgłosić do protokołu. Jeśli nie zgłosimy sądowi, że dokonał uchybień, nie będziemy mogli skutecznie powołać się na to uchybienie w apelacji – powiedziała mecenas.

Osobie, która nie wie jakie są procedury prawne, będzie trudno dbać o to, by zostały zachowane. Z tego powodu Katarzyna Ludwig zachęcała w audycji, by korzystać z pomocy adwokatów i radców prawnych. Dzięki nim szansa wygrania procesu sądowego jest dużo wyższa.

Co to znaczy, że każda apelacja jest odwołaniem, ale nie każde odwołanie jest apelacją? Czy się różni apelacja od zażalenia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: mec. Katarzyna Ludwig

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 11.19

abi

Czytaj także

Ile powinna zarabiać niania?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:42
- To wszystko zależy od tego w jakim wymiarze godzin chcemy ją zatrudnić – powiedziała Karolina Penconek z portalu Niania.pl i zachęcała, by zatrudniać nianie w oparciu na umowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RODO - wszechogarniające szaleństwo

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:46
Od piątku (25.05) obowiązują znowelizowane przepisy o ochronie danych osobowych (RODO), ujednolicone na obszarze całej Unii Europejskiej. Nadal jednak RODO budzi wiele pytań i wątpliwości.
rozwiń zwiń