X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zbadaj swoje ciśnienie tętnicze. Nieprawidłowe może być przyczyną dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:47
Kiedyś utrzymywano, że prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi to 100 plus wiek pacjenta. Ale już od wielu lat obalono ten sposób definiowania prawidłowego ciśnienia.
Audio
  • Co dziewiąty dorosły Polak nie wie, że ma nadciśnienie tętnicze (Cztery pory roku/Jedynka)
Aparat do mierzenia ciśnienia
Aparat do mierzenia ciśnieniaFoto: Gadini/pixabay

Ponad 30 lat temu amerykańscy lekarze wymyślili nową definicję tzw. operacyjnego ciśnienia krwi. Nadciśnienie występuje wtedy, kiedy ryzyko nieleczenia jest groźniejsze niż ryzyko leczenia.

- Dla osoby dorosłej dobre ciśnienie to jest 139 na 89 - informuje dr Michał Sutkowski. Ostrzega, że zarówno wartość skurczowa 140 i wyższa, jak i rozkurczowa 90 i wyższa jest już nadciśnieniem. A więc nadciśnieniem jest np. 145/70, jak też 120/95.

U dzieci wygląda to trochę inaczej i zależy od wieku, płci i wzrostu. Ekspert ostrzega, że już u co dziesiątego 17-latka lekarze stwierdzają nadciśnienie. U dorosłych Polaków co trzeci, czyli ok. 11 milionów, ma nadciśnienie tętnicze, z czego jedna trzecia o tym nie wie. - Dlatego każdy dorosły powinien przynajmniej raz w roku skontrolować ciśnienie - radzi lekarz.

Przekroczenie którego ciśnienia - skurczowego czy rozkurczowego jest groźniejsze? Co powoduje wzrost ciśnienia? Jakie są objawy nadciśnienia? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 9.22

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby układu krążenia przedwczesną przyczyną zgonów. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 11:43
Choroby układu krążenia to zabójca numer jeden na świecie. Każdego roku odpowiada za 17,5 mln przedwczesnych zgonów. Światowa Federacja Serca, inicjator obchodów Światowego Dnia Serca, ostrzega: w 2030 liczba ta wzrośnie do 23 mln.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migotanie przedsionków a udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 09:53
W województwie mazowieckim ruszył projekt NOMED-AF skierowany do pacjentów 65+. - Program służy temu, aby stworzyć system do wczesnego wykrywania takiej arytmii, jak migotanie przedsionków, żeby odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie - mówi w "Sygnałach dnia" kardiolog, dr Paweł Balsam. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Światowym Dniu Zdrowia zwróć uwagę na swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 07:14
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
rozwiń zwiń