Czerwone maki symbolem poświęcenia dla ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 18:17
29 maja to Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W Polsce ten dzień jest obchodzony od 2012 roku, ale są kraje, które wspominają weteranów od blisko stu lat.
Audio
  • Dzień Weterana w Polsce i w innych krajach (Cztery pory roku/Jedynka)
Minister obrony Mariusz Błaszczak wręcza odznaczenia weteranom działań poza granicami państwa
Minister obrony Mariusz Błaszczak wręcza odznaczenia weteranom działań poza granicami państwaFoto: PAP/Piotr Polak

Polscy żołnierze poza granice państwa byli wysyłani od 1953 roku na misje na różnych kontynentach pod patronatem ONZ, Unii Europejskiej, OBWE, a ostatnio NATO. W Polsce żyje około 115 tysięcy weteranów.

W wielu krajach Dzień Weterana zaczęto obchodzić dużo wcześniej. - W Stanach Zjednoczonych i krajach Wspólnoty Brytyjskiej już od roku 1919 - mówi Anna Pastorek, historyk wojskowości. Czci się zarówno tych, co żyją, jak i poległych żołnierzy. W klapy mundurów lub marynarek wkładano i wkłada się nadal czerwone maki, zarówno żywe, jaki i z materiału. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży czerwonych maków przeznacza się na wsparcie stowarzyszeń weteranów, a głównie na wsparcie leczących się żołnierzy.

Czym różni się weteran od kombatanta? Dlaczego czerwone maki stały się symbolem poświęcenia? Jakie inne kwiaty są symbolem weterana w różnych krajach? Czego moglibyśmy nauczyć się od Stanów Zjednoczonych? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Anna Pastorek (historyk wojskowości, Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 10.18

ag/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Misja Semper Fi - oni przywracają godność poległym w służbie ojczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 08:52
- W takim dniu jak Święto Niepodległości, zamiast organizowania rozrób w mieście, chcemy zwrócić uwagę na tych, z których powinniśmy być dumni - podkreśla gen. Roman Polko, były dowódca jednostki komandosów GROM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Weteran - reportaż Moniki Krasińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 21:10
Polska uczestniczy w misjach zagranicznych od ponad 60 lat. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 100 tysięcy żołnierzy. Blisko 120 zginęło, a rannych liczy się w setkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękujemy tym, którzy służą poza granicami naszego kraju, ale jednocześnie służą Polsce"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:13
Kilkudziesięciu żołnierzy i pracowników wojska odebrało z rąk szefa MON odznaczenia z okazji Dnia Weterana. Centralne obchody tego święta zorganizowano w tym roku w Kielcach. W trakcie uroczystości uhonorowano też funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, którzy brali udział w działaniach ochronnych poza granicami kraju.
rozwiń zwiń