To praca z uczniem i jego problemami. Kiedy niezbędna jest interwencja pedagoga szkolnego?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:28
Wagary, złe samopoczucie ucznia, trudna sytuacja materialna w rodzinie czy interwencja policji. To zaledwie wierzchołek góry lodowej obowiązków pedagoga szkolnego. Spektrum jego działań jest naprawdę szerokie. Nie brakuje również sytuacji ekstremalnych i trudnych. Jak radzić sobie z uczniami?
Audio
  • Rozmowa z pedagogiem o trudach pracy (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ChameleonsEye/shutterstock.com

Praca z uczniem nie należy do najłatwiejszych. Bywają sytuacje, w których niezbędne jest wsparcie wychowawców, rodziców a czasem także funkcjonariuszy policji- Są momenty, kiedy jesteśmy zmuszeni podjąć odpowiednie kroki prawne. Dotyczy to głównie relacji szkolnych. W innych przypadkach, biorąc ucznia na rozmowę „w cztery oczy” jest zachowana tajemnica- przekonuje Mateusz Puchowski, pedagog szkolny

Jak się okazuje, duże zagrożenie w dzisiejszym świecie, stanowi cyber przemoc. Uczniowie bez zastanowienia zamieszczają zdjęcia i filmiki w sieci. To duże wyzwanie dla pedagogów, ale w niektórych przypadkach, ułatwia pracę. - Jeśli uczeń bezmyślnie wrzuci coś do sieci, a na terenie szkoły dojdzie do dewastacji mienia, to łatwiej jest złapać sprawcę - dodaje.

Gość audycji, zdradził także jak przeprowadzać trudne rozmowy o dzieciach z rodzicami i jakie momenty w pracy pedagoga są najmilsze. Podzielił się również swoją opinią na temat postrzegana nauczyciela w dzisiejszych czasach. Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mateusz Puchowski(pedagog szkolny)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 9.23

kb/kh


Czytaj także

Gdy teściowa wtrąca się we wszystko

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 13:39
Ślub dzieci to szczęśliwy, ale i trudny moment w życiu każdych rodziców. Przyjmują do rodziny kogoś, kto jest inny od ich dziecka. Jak postępować, by relacje między teściowymi a małżonkami układały się lepiej? O tym mówiła w "Czterech porach roku" psycholog rodzinny dr Sabina Zalewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak się oderwać? Ekspertki o sztuce odpoczynku

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 15:40
Wypoczynek decyduje o naszym samopoczuciu, nastawieniu do innych i do świata oraz sukcesach w pracy. Jest przy tym dobrem coraz trudniej dostępnym. Nie z braku dni wolnych, ale z braku umiejętności odpoczywania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres w szkole a zdrowie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 15:26
Jak stres wpływa na zachowanie dziecka i jego proces edukacyjny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziecko do 2. roku życia nie powinno korzystać z elektroniki"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 15:00
- Nauczyciele w całej Polsce zwracają uwagę na to, że normy, które kiedyś obowiązywały 3- i 4-latki teraz można zastosować do 6 - i 7-latków - mówiła w "Czterech porach roku" psycholog Karina Mucha.
rozwiń zwiń