Szczepionka na boreliozę. Czy jest na to szansa?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:03
Czyhają na człowieka tylko w lasach? To mit. Możemy je spotkać w parkach, ogrodach, na placach zabaw czy śródmiejskich skwerkach i łąkach. Kleszcze są wszędzie, a niemal połowa zaraża boreliozą. Choroba atakuje m.in. stawy, układ nerwowy czy serce. Czy jest sposób, aby się przed nią uchronić?  
Audio
  • Jak się uchronić przed boreliozą? (Cztery pory roku/Jedynka)
Kleszcz - niebezpieczny pajęczak
Kleszcz - niebezpieczny pajęczakFoto: Shutterstock/Erik Karits

- Kleszcze wędrują po ciele człowieka, szukając sobie dogodnego obszaru. Najczęściej są to miejsca wilgotne, ciepłe i delikatne, takie jak pachy, pachwiny, brzuch czy podudzie - przekonuje dr Małgorzata Konik z Kliniki Boreliozy.

O tym, czy kleszcz był zarażony, najczęściej świadczy rumień wędrujący. Zaczerwienienie pojawia się w przypadku boreliozy, ale nie jest to regułą. - Najwcześniej po 6 tygodniach od ukłucia, trzeba zrobić badania krwi na określone przeciwciała. W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić, czy zakażenie jest świeże lub czy wcześniej mieliśmy kontakt z zarażonym kleszczem - dodaje expert.

Gdy kleszcz wbije się w skórę, należy pamiętać o umiejętnym usunięciu go z naszego ciała. Ważne jest, aby zrobić to precyzyjnie i nie sprowokować kleszcza do wymiotów. W przeciwnym wypadku ryzyko zarażenia boreliozą wzrasta. Przed wyjściem z domu warto również zadbać o odpowiedni ubiór.

Czy można stosować antybiotyk na boreliozę? Czy są przypadki, w których można wyleczyć chorobę i jaką skuteczność w jej wykrywaniu mają testy? Kiedy powstanie szczepionka na boreliozę? Odpowiedzi na pytania, związane z tematem kleszczy i boreliozy w załączonym nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Małgorzata Konik (Klinika Boreliozy)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 10.18

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leczenie onkologiczne nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 09:46
Kiedyś mówiło się, że leczenie onkologiczne musi boleć, ale czasy się zmieniają. – Mamy ogromny postęp, nie tylko jeśli chodzi o leczenie przeciwnowotworowe, ale także leczenie wspomagające – mówi onkolog, dr Adam Płużański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pomóc pacjentowi z chorobą Parkinsona?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 19:44
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Choroba Parkinsona to jedno z najczęstszych schorzeń neurodegeneracyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbadaj swoje ciśnienie tętnicze. Nieprawidłowe może być przyczyną dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 16:47
Kiedyś utrzymywano, że prawidłowe skurczowe ciśnienie krwi to 100 plus wiek pacjenta. Ale już od wielu lat obalono ten sposób definiowania prawidłowego ciśnienia.
rozwiń zwiń