Pojawiły się nowe specyfiki i metody leczenia, zarówno jeśli chodzi o zwalczanie raka, jak i zapobieganie działaniom niepożądanym, które często jednak towarzyszą leczeniu przeciwnowotworowemu. - Kiedyś było tak, że głównym objawem towarzyszącym leczeniu były nudności i wymioty - mówi lekarz. Medycyna zanotowała jednak istotny postęp i są leki, które u 60-70 procent pacjentów niwelują te objawy.
Dr Płużański zwraca uwagę, że coś, na co jeszcze nie ma specyfiku to ogólne osłabienie towarzyszące leczeniu. Podkreśla, że jeśli chodzi o leczenie wspomagające polscy medycy mają dostęp do tych samych grup leków co koledzy w innych krajach. Przy okazji przestrzega, żeby nie stosować bez wiedzy lekarza prowadzącego żadnych "cudownych preparatów", kupionych gdziekolwiek, bo mogą one wchodzić w interakcję z lekami, a w efekcie przynosić pogorszenie stanu zdrowia zamiast poprawy.
Gość Jedynki wskazuje, że niestety wszystkich pacjentów wyleczyć się nie da. - Wtedy dążymy do dwóch rzeczy. Przede wszystkim do wydłużenie przeżycia, ale też żeby to życie było w dobrej jakości - zapewnia.
Czy Polacy są coraz bardziej wymagającymi pacjentami? Skąd czerpać wiarygodne informacje o leczeniu onkologicznym? Jakie czynniki powodują powstawanie nowotworów? Posłuchaj całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Sygnały dnia
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Gość: dr Adam Płużański (Centrum Onkologii Instytut Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie)
Data emisji: 7.10.2017
Godzina emisji: 8.15
ag/gs