X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiek emerytalny i okres ochronny. Jakie prawa ma pracownik?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 13:30
Osiągnięcie wieku emerytalnego i wejście w okres ochronny, to szczególny etap kariery zawodowej. Zarówno pracownicy z wiekiem przedemerytalnym jak też ci, którzy nabyli prawo do odejścia na zasłużony odpoczynek, są objęci odrębnymi zasadami. W obu przypadkach, pracodawca nie może zwolnić pracownika, ale ma prawo zmienić mu warunki zatrudnienia. Na co muszą być przygotowani pracownicy?
Audio
  • Rozmowa na temat praw pracowników w wieku przedemerytalnym (Cztery pory roku/Jedynka)
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają seniorów
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają seniorówFoto: Ruslan Guzov/Shutterstock.com

Okres ochronny pracownika, rozpoczyna się 4 lata przed emeryturą. Takie prawo obowiązuje wszystkie osoby, które posiadają odpowiedni wiek, uprawniający do uzyskania emerytury. Dla kobiet wynosi on 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Zdarzają się sytuacje, w których pracownicy są zwalniani przez pracodawcę na kilka miesięcy przed wejściem w okres ochronny. Niestety w takich przypadkach, zatrudniony niewiele może zrobić, a jego szef ma prawo rozwiązać zawartą z nim umowę. - Nawet, gdy rozwiązanie stosunku pracy, będzie przypadało na okres ochronny, ale wypowiedzenie zostało pracownikowi wręczone wcześniej, to niestety jest ono skuteczne. W tym momencie, żadnego znaczenia nie będzie miało również okazanie zwolnienia lekarskiego - przekonuje Eliza Kuna, adwokat.

Kontrowersje wśród pracowników, często budzi podanie niejasnego powodu zwolnienia. Polski Kodeks pracy, w przypadku umów na czas nieokreślony, nie pozwala na wypowiedzenie stosunku pracy, bez podania konkretnej przyczyny.- Jeśli pracodawca wymienia likwidację stanowiska, jako powód zwolnienia, to jest zobligowany do ujawnienia rzeczywistych przyczyn, uzasadnionych organizacją firmy i podstawą prawną - dodaje ekspert.

W kłopotliwej sytuacji są również pracodawcy, którzy domagają się odejścia z pracy zatrudnionego z wiekiem emerytalnym. W myśl kodeksu pracy, osiągnięcie przez pracownika prawa do przejścia na emeryturę, nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy, zatrudnionemu na czas nieokreślony.- Emerytura, to jest uprawnienie a nie obowiązek. Mamy prawo z niej skorzystać lub pracować dłużej - mówi Eliza Kuna  

Czy pracodawca może  jednak zmusić pracownika do odejścia na emeryturę? Co w przypadku likwidacji stanowiska pracy, gdy zatrudniony jest w okresie ochronnym? Jakie sytuacje w pracy, mogą zaskoczyć osoby wchodzące w wiek emerytalny i okres ochronny. Odpowiedź na te i inne pytania w nagraniu audycji.

****

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Eliza Kuna (adwokat)

Data emisji: 05.06.2018

Godzina emisji: 11.19

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już teraz trzeba myśleć o emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 13:17
Choć niektórym osobom do wieku emerytalnego całkiem daleko, to już teraz powinni zdecydować się na oszczędzenie, żeby po zakończeniu pracy zawodowej nie klepać przysłowiowej biedy.
rozwiń zwiń