Antoni Ferdynand Ossendowski. Pisarz płodny, ale nieznany

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 11:47
Naukowiec, podróżnik, pisarz, autor licznych wznawianych obecnie książek jak choćby "Nieznanym szlakiem", opisującej jego podróże po Europie, Azji i Afryce. W dwudziestoleciu międzywojennym jego książki wydano w 80 milionach egzemplarzy, a mimo to dzisiaj jest zupełnie nieznany. Kim był Antoni Ferdynand Ossendowski?
Audio
Okładka książki Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów
Okładka książki Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego "Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów"Foto: Wojciech Kusiński/PR

– On tak przemierzał świat od wieku kilkunastu lat. Jako nastoletni chłopiec uciekał z domu i załapywał się na statki floty rosyjskiej, z którymi pływał po ciepłych egzotycznych krajach. Ewidentnie złapał bakcyla, bo podróżował do końca życia. Nawet, gdy przebywał już w Polsce i stał się cenionym pisarzem, to do starości podróżował – powiedział Wojciech Lada – pisarz i dziennikarz zajmujący się historią.

Często porównuje się go do Sienkiewicza, jednak jest zasadnicza różnica między Ossendowskim a autorem trylogii. Sienkiewicz był pisarzem "etatowym", a Ossendowski nie. – To, że jego pisarstwo nie miało żadnej misji jest jego urokiem – dodał gość audycji.

Jakie kraje widział? Na jakich kontynentach był? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Wojciech Lada (pisarz, dziennikarz zajmujący się historią)

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 9.22

abi/kh

Czytaj także

Praca dzieci na wsi. KRUS apeluje

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:56
Wakacje są dla dzieci mieszkających na wsi często okresem intensywnej pracy. W gospodarstwie rolnym występują liczne zagrożenia dla ich życia i zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwolnienia, urlopy, pensje. Pracowniku, znaj swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:30
Na wieść o tym, że w "Czterech porach roku" poruszymy temat praw pracowniczych, do naszej redakcji napłynęły SMS-y z pytaniami od słuchaczy. Wątpliwości rozwiała mecenas Eliza Kuna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie kwiaty posadzić w skrzynce balkonowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2018 12:12
Pelargonia, petunia kaskadowa, lobelia przylądkowa - takie rośliny znalazły się w skrzynce, którą do studia radiowej Jedynki przyniosła dr Agata Jędrzejuk.
rozwiń zwiń