Witamina D. Lepiej brać suplementy niż narażać się na promieniowanie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 11:12
Zwykło się myśleć, że przyjmowanie witamin w suplementach nie jest najlepszym rozwiązaniem i bezpieczniej jest brać witaminy w formie naturalnej. Okazuje się jednak, że w przypadku witaminy D3 wcale tak nie jest. Nadmierna ekspozycja na słońce może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Audio
  • Stosujmy kremy z filtrem (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Główna synteza witaminy D3 odbywa się pod wpływem promieniowania słonecznego, głównie UVB. Słońce pozwala nam syntetyzować witaminę D3, ale ma też dużo działań niepożądanych, przede wszystkim kancerogennych, czyli zwiększa ryzyko nowotworów skóry, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Z tego względu korzyści z dostarczania witaminy D3 w formie doustnej są większe.  

Ważna odpowiednia ochrona

Jakbyśmy się nie ubierali, nie uchronimy się odpowiednio przed szkodliwym działaniem słońca. – Na promieniowanie UVA jesteśmy narażeni przez cały dzień, natomiast na promienie UVB  przede wszystkim w godzinach okołopołudniowych i w okresie wiosna/lato – mówiła dermatolog dr Barbara Borkowska.

Dlatego przed każdym wyjściem na dwór należy się dobrze przygotować. Najważniejsze są filtry przeciwsłoneczne, które chronią nas zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

- Mamy filtry chemiczne i filtry fizyczne. Filtr fizyczny rekomendowany jest przede wszystkim dzieciom i alergikom, ponieważ odbija promieniowanie słoneczne. Natomiast filtr chemiczny zamienia energię słoneczną w ciepło. Na etykiecie kremu do opalania powinno być napisane, jaki rodzaj filtru znajduje się w kremie – stwierdziła dermatolog.

Zatem gdzie kupować kremy z filtrem, w drogeriach czy aptekach? – Moim zdaniem lepiej kupować w aptekach. Ale jeśli kupujemy w innym miejscu, powinniśmy sprawdzić, jak ten filtr jest opisany, czyli czy jest informacja o ochronie przeciwsłonecznej UVA i UVB, jaki to jest stopień ochrony (SPF), czy jest wodoodporny ("water resistance", ale nie "waterproof") – informowała dr Borkowska.

Czym grozi nadmierne opalanie? Jak rozpoznać, że dzieje się coś niedobrego? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: dr Barbara Borkowska (dermatolog, Klinika Dermatologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 9.23

abi

Czytaj także

Wypadek przy pracy. Procedura postępowania

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:56
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie mające miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych wywołane z przyczyn niezależnych od pracownika, powodujące uraz, a w wyniku tego uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoni Ferdynand Ossendowski. Pisarz płodny, ale nieznany

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 11:47
Naukowiec, podróżnik, pisarz, autor licznych wznawianych obecnie książek jak choćby "Nieznanym szlakiem", opisującej jego podróże po Europie, Azji i Afryce. W dwudziestoleciu międzywojennym jego książki wydano w 80 milionach egzemplarzy, a mimo to dzisiaj jest zupełnie nieznany. Kim był Antoni Ferdynand Ossendowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż do początków festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:00
W Opolu trwa 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a w "Czasie pogody" przybliżaliśmy historię festiwalu i łączyliśmy się z naszymi wysłanniczkami – Marią Szabłowską i Anną Will.
rozwiń zwiń