X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odwołany lot, obskurny hotel? Jak nie zepsuć sobie wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:18
Na ten szczególny wakacyjny czas, czekamy cały rok. To wlaśnie latem odwiedzamy biura turystyczne, rezerwujemy wycieczki i wykupujemy bilety lotnicze. Okazuje się, że sama podróż do miejsca naszego wypoczynku też ma bardzo duże znaczenie. Zdarzają się sytuacje, w których przewoźnicy odwołują loty, bądź przesuwają godzinę startu samolotu, co skutkuje często kilkunastogodzinnym oczekiwaniem na lotnisku. Co robić w takich sytuacjach?
Audio
  • Jak reklamować wykupioną wycieczkę i odwołany lot? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

- Jeśli firma przewozowa z przyczyn zależnych od przewoźnika opóźnia lub odwołuje lot, ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą. Mamy prawo reklamować zawartą umowę i wystąpić o zadoścuczynienie w przypadku, kiedy spóźniliśmy się np. na ważne spotkanie biznesowe. Często kwoty takich odszkodowań są większe, niż cena zakupionego biletu - mówi mecenas Katarzyna Ludwig.                                                 

Inaczej sytuacja wygląda, gdy planujemy podróż o charakterze wypoczynkowym. W tym przypadku w grę nie wchodzi zadośćuczynieine, a jedynie odszkodowanie. Wyjątekiem jest zarezerwowany i opłacony wcześniej hotel. W innym wypadku, możemy starać się o rekompensatę za poniesione nerwy i stres, związane z kłopotliwą podróżą. - Ciężko jest oszacować straty w takim przypadku. Klienci potrafią domagać się nawet kwoty rzędu 10 tys. złotych. Zawsze w tej sytuacji walczymy o jak największą sumę. Te pieniądze są wypłacane - dodaje expert.

Problemy turystów często rozpoczynają się już na miejscu, podczas pobytu w wybranym kurorcie czy hotelu. Pokój o obniżonym standardzie, apartament bez obiecanego widoku na morze, to zaledwie wierzchołek góry lodowej rozpoczynających się problemów i niezadowolenia. - Aby się gorzko nie rozczarować, warto wcześniej dokłanie przeanalizować umowę z operatorem turystycznym i zwrócić uwagę na to, co jest zagwarantowane. To między innymi ilość gwiazdek, które posiada hotel, basen czy inne udogodnienia - mówi Katarzyna Ludwig.

Co zrobić w momencie, gdy zostaliśmy oszukani i hotel, który wybraliśmy nie pokrywa się z obiecanym standardem? W takim przypadku mamy prawo reklamować wycieczkę do 30 dni od dnia jej zakończenia. Biuro w przeciągu kolejnych 30 dni ma obowiązek ustosunkować się do reklamacji.

Więcej przydatnych porad i ciekawostek związanych z organizacją wakacyjnych podróży w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: mec. Katarzyna Ludwig

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 11.19

kb/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak