X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chaczkary i karawanseraje, czyli cudowna Armenia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 14:00
Armenia to kraj kolebki chrześcijaństwa. A więc cudownych monastyrów, ale i karawanserajów. Jezioro Sewan musi wskutek bolesnych doświadczeń historycznych wystarczyć Ormianom za morze. To także kraj miasta skalnego, skrzydeł Tatewu – najdłuższej na świecie kolejki linowej, znakomitych restauracji i nie mniej znakomitych świeżych przydrożnych kebabów, duduku, granatu i tęsknoty za świętą górą Ararat. 
Audio
Ararat, masyw wulkaniczny leżący na Wyżynie Armeńskiej
Ararat, masyw wulkaniczny leżący na Wyżynie Armeńskiej Foto: YuG/Shutterstock

Krzysztof Matys, podróżnik i organizator wyjazdów do krajów Kaukazu, mówił o największych jego zdaniem atrakcjach Armenii. – Na pewno architektura, która zaskakuje nawet historyka. Jadąc tam dowiemy się, że zachodni gotyk zaczął się od architektury ormiańskiej. Druga atrakcja to krajobrazy górskie. Góry w Armenii są przepiękne i wyglądają inaczej niż w Gruzji. Trzecia atrakcją jest cała kultura i tradycja, włącznie z kuchnią, trunkami, pysznymi owocami i chlebem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO – powiedział Krzysztof Matys.

Gość Małgorzaty Raduchy polecał również wyjątkowe pamiątki, które, oryginalne, można nabyć  tylko tam. Wśród nich wymienił chaczkary. - To jest esencja ormiańskości. Tam, gdzie są Ormianie, są również chaczkary. To krzyż wykuty w kamieniu, ale bardzo specyficzny, bo ma formę płyty i jest pełen ornamentyki roślinnej. W tradycji ormiańskiej uważa się, że drzewo krzyża, na którym został rozpięty Chrystus – zakwitło. Krew Chrystusa zbawiła nie tylko ludzkość, ale i martwe drewno krzyża, dlatego na ormiańskich chaczkarach znajduje się tyle roślinności - mówił.

Czym są karawanseraje? Dlaczego mówi się, że gwóźdź jest metaforą pracowitości Ormian? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Krzysztof Matys (podróżnik, bloger i organizator wyjazdów do krajów Kaukazu)

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 9.22

abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witamina D. Lepiej brać suplementy niż narażać się na promieniowanie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 11:12
Zwykło się myśleć, że przyjmowanie witamin w suplementach nie jest najlepszym rozwiązaniem i bezpieczniej jest brać witaminy w formie naturalnej. Okazuje się jednak, że w przypadku witaminy D3 wcale tak nie jest. Nadmierna ekspozycja na słońce może przynieść więcej szkody niż pożytku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołany lot, obskurny hotel? Jak nie zepsuć sobie wakacji?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:18
Na ten szczególny wakacyjny czas, czekamy cały rok. To wlaśnie latem odwiedzamy biura turystyczne, rezerwujemy wycieczki i wykupujemy bilety lotnicze. Okazuje się, że sama podróż do miejsca naszego wypoczynku też ma bardzo duże znaczenie. Zdarzają się sytuacje, w których przewoźnicy odwołują loty, bądź przesuwają godzinę startu samolotu, co skutkuje często kilkunastogodzinnym oczekiwaniem na lotnisku. Co robić w takich sytuacjach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Notes, czyli Fołtyn w śmietanie". Zapiski Krystyny Gucewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 15:03
Notes Krystyny Gucewicz to prawdziwa skarbnica kontaktów i wspomnień.
rozwiń zwiń