Pierwszy dzień w przedszkolu. Trudniejszy dla dziecka czy jego rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 12:31
Dzieci różnie przeżywają pierwszy dzień w przedszkolu. To także przeżycie dla jego rodziców. Maluch ma prawo bać się nowego miejsca i nie ma w tym nic niepokojącego.
Audio
  • Dziecko ma prawo stresować się w przedszkolu (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: tolmacho/Pixabay

Dziecko może bać się kontaktu z rówieśnikami, bo na przykład jest jedynakiem i nie ma jeszcze nabudowanych relacji społecznych. – Obecność rodziców podczas pierwszych dni przedszkolnych będzie łagodziła ten stres – powiedziała psycholog dziecięca Aleksandra Pronobis-Polatyńska.

Taki czas na adaptację to bardzo ważna sprawa, niestety dosyć często pomijana. - Mówi się, że taka prawidłowa adaptacja zajmuje od dwóch do trzech tygodni. Oczywiście nie oznacza to, że rodzice powinni być w obecni w przedszkolu przez te wszystkie tygodnie po osiem godzin dziennie – dodała psycholog.

Czy i jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu w domu? Jakie inne sposoby pozwolą maluchowi szybciej oswoić się z nową rzeczywistością? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.    

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Aleksandra Pronobis-Polatyńska (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 10.36

abi

Czytaj także

Dla niepełnosprawnej nauczycielki wydrukował w 3D… protezę ręki

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 14:16
Jak dobrze, że na świecie żyją dobrzy ludzie. I to młodzi, którzy chcą pomagać innym i to bezinteresownie. Nasz bohater ma 16 lat i jest licealistą z podwarszawskiego Milanówka. Chciał udowodnić, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale i można komuś pomóc.
rozwiń zwiń