Zakaz noszenia komórek do szkoły. Bardziej przeszkadza rodzicom niż uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 10:22
Nauczyciele bezradnie rozkładają ręce. Ich zdaniem, walka z uczniami, którzy nagminnie używają telefonów na lekcjach, to walka z wiatrakami. Zatem, czy jest sens wprowadzania zakazu noszenia telefonów do szkoły?
Audio
  • Telefony w szkołach. Problem wraca z nowym rokiem szkolnym (Cztery pory roku/Jedynka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Iakov Filimonov

- Jest sens regulować to, jak młodzież używa mediów cyfrowych na terenie szkoły i nie sprowadzałbym dyskusji do zakazów – mówił na antenie Jedynki socjolog, dr Maciej Dębski.

zalewska 1200.jpg
Anna Zalewska: multimedialne tablice "rozładują" plecaki uczniów [NASZ WYWIAD]

Jednak zakazy są wprowadzane i to z powodzeniem. Marcin Jarkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 im. Benito Juareza w Warszawie, który zdecydował się na takie rozwiązanie już kilka lat temu, powiedział w rozmowie z naszą reporterką, że był to właściwy krok. - Uczniowie zaczęli szukać alternatywy. Pojawiły się rozmowy między dziećmi, na korytarzach widać porozkładane gry planszowe – przyznał. Natomiast bardzo dziwi go reakcja rodziców, którym zakaz wydaje się przeszkadzać bardziej niż dzieciom.  

- Rodzice mają jakiś problem z kontrolą dziecka, zaufaniem do niego i bombardują go sms-ami, podczas gdy ono jest w szkole i czasami naprawdę są przypadki, że uczeń chowa telefon do kieszeni i pod pozorem wyjścia do toalety odpisuje rodzicom, bo wie, że jak szybko nie odpisze, to w domu oberwie mu się po głowie – tłumaczył dr Maciej Dębski.

Kto ma uczyć rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych, szkoła czy rodzice? Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Monika Trak-Kilen, Robert Kilen

Reporterka: Małgorzata Głogowska

Gość: dr Maciej Dębski (socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel fundacji Dbam o mój zasięg i pomysłodawca polskich badań z zakresu fonoholizmu), Marcin Jarkiewicz (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 im. Benito Juareza w Warszawie)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 9.16

abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak