70 lat Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 11:54
Zaczęło się od wystawy poświęconej Mikołajowi Kopernikowi otwartej w domach kanoników nieopodal katedry we Fromborku. Było to 5 września 1948 roku, równo 70 temu. To zapoczątkowało historię Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Audio
  • Święto Muzeum Mikołaja Kopernika (Cztery pory roku/Jedynka)
Pomnik Mikołaja Kopernika usytuowany u stóp Wzgórza Katedralnego we Fromborku powstał  w roku 1973 - w 500. rocznicę urodzin astronoma
Pomnik Mikołaja Kopernika usytuowany u stóp Wzgórza Katedralnego we Fromborku powstał w roku 1973 - w 500. rocznicę urodzin astronoma Foto: cobalt88 / Shutterstock.com

Dzisiaj muzeum jest rozbudowaną siecią budynków z obserwatorium astronomicznym i Działem Historii Medycyny. Jednak większość turystów przyjeżdża tam, by zobaczyć instrumenty astronomiczne Mikołaja Kopernika.

Muzeum odwiedziła i nasza reporterka Ewa Chyra. Zapraszamy do wysłuchania reportażu. W nagraniu również rozmowy z pracownikami muzeum Tomaszem Holakiem i Małgorzatą Czupajło.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Monika Tarka-KilenRobert Kilen

Reporterka: Ewa Chyra

Goście: Tomasz Holak, Małgorzata Czupajło (Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 11.10

abi

Czytaj także

Frombork - miasto Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2018 14:52
Historia Fromborka na Warmii nieodłącznie wiąże się z Mikołajem Kopernikiem. Choć słynny astronom urodził się w Toruniu, to jednak we Fromborku spędził prawie 40 lat. Lekarz i prawnik pracował tam, jako kanonik Kapituły Warmińskiej. To właśnie tam napisał swe najsłynniejsze dzieło „O obrotach”.
rozwiń zwiń