X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alkoholizm można wyleczyć, ale nie przepisami

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:21
Samorząd Nowego Sącza podjął decyzję, że w nocy na terenie miasta nie będzie możliwa sprzedaż alkoholu. Czy pomoże to w walce z uzależnieniem alkoholowym wśród mieszkańców miasta?
Audio
  • Jakie są objawy choroby alkoholowej i jak można rozpocząć leczenie (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Radni Nowego Sącza w ten sposób zrealizowali zapisy znowelizowanej ustawy o wychowaniu w trzeźwości, która na samorządy nakłada obowiązek uwzględnienia zasad usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych i ograniczenia ich liczby w godzinach nocnych. I to zrobiono w Nowym Sączu. Czy to dobry sposób na walkę ze zjawiskiem alkoholizmu?

Zdaniem specjalisty taka nocna przerwa w dostępie do alkoholu nie jest sposobem na walkę z tym nałogiem i nic nie da. - Brak w dostępie do alkoholu między 22 a 6 rano niewiele zmieni - mówi Filip Pierowski, psycholog. Przyznaje, że może będzie spokojniej w okolicy, ale raczej nie należy liczyć na spadek liczby pijących.

Zwraca uwagę, że trzeba rozróżnić uzależnienie od picia ryzykownego i szkodliwego. - To jest dobry moment, by się zastanowić nad modelem picia - mówi terapeuta. Bo być może picie ryzykowne przynosi jakieś szkody, choć nie jest to jeszcze uzależnienie. Prostą drogą do uzależnienia jest zaś picie regularne.

Terapia uzależnień jest bezpłatna i nie podlega rejonizacji. Zwłaszcza, że nie ma cudownej tabletki, która by wyleczyła z choroby.

Czy jedno piwo dziennie powoduje, ze ktoś jest już uzależniony od alkoholu? Jakie są symptomy uzależnia? Czy można kogoś zmusić do leczenia alkoholizmu i od czego zacząć leczenie?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, którą poprzedziła sonda wśród mieszkańców Nowego Sącza.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen

Reporter: Monika Chrobak

Gość: Filip Pierowski (psycholog, terapeuta uzależnień, szpital Wolski i Ośrodek Leczenia Osób Uzależnionych od Alkoholu)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 9.10

ag



Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prohibicja w Piotrkowie Trybunalskim. "Ludzie przeżywali gehennę"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 09:00
25 kwietnia radni Piotrkowa Trybunalskiego przyjęli uchwałę zaproponowaną przez prezydenta miasta o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach paliw w godzinach 23 - 6.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alkoholizm w Polsce. Choroba sytemu czy jednostki?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 18:33
Blisko 680 tys. Polaków jest uzaleznionych od alkoholu. Statystycznie pijemy ponad 10 litrów mocnych trunków rocznie. Abstynencję i umiar wśród Polaków, promować ma Narodowy Program Trzeźwości. W jubileuszowym roku Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rówinież 100 dni trzeźwości na 100-lecie odzyskania Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od alkoholika do prezesa fundacji. Historia Marka Łagodzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 13:42
Fundacja "Sławek" wprowadza nowe podejście do resocjalizacji, pomagając więźniom odnowić więzi z rodzinami i rozpocząć życie poza więzieniem zanim zakończą swoje wyroki. Zapewnia szkolenia zawodowe i miejsce do zamieszkania dla więźniów na przepustkach i już po opuszczeniu zakładów, ale co najważniejsze daje wsparcie psychologiczne i motywację, aby rozpocząć nowe życie daleko od więzienia.
rozwiń zwiń