Czteroosobowa rodzina wyrzuca rocznie 2,5 tysiąca złotych do śmietnika

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:38
W Unii Europejskiej wyrzucane jest aż 88 milionów ton pożywienia rocznie. W Polsce co roku marnuje się około 9 milionów ton żywności - co daje nam niechlubne 5. miejsce. 
Audio
  • Jak nie marnować jedzenia? (Cztery pory roku/Jedynka)
W Polsce rocznie marnujemy 9 mln ton jedzenia.
W Polsce rocznie marnujemy 9 mln ton jedzenia.Foto: kay roxby/Shutterstock.com

Co miesiąc przeciętny Polak nie dojadając lub przegapiając datę przydatności do spożycia wyrzuca do kosza od 50 do 150 zł, a co piąty z nas wyrzuca do śmieci jedzenie przynajmniej raz w tygodniu. 

- Czteroosobowa rodzina wyrzuca rocznie 2,5 tysiąca złotych do śmietnika - mówi Dorota Jezierska z Federacji Polskich Banków Żywności. 

Co możemy zrobić, żeby ta sytuacja uległa zmianie? - Zacząć od siebie - mówi Maia Sobczak, autorka bloga Qmam kasze. - Planować zakupy, nie wchodzić do sklepu, jeśli nie wiemy co tak naprawdę chcemy kupić, uważać na promocje handlowe - wylicza gość Jedynki. 

- Zrobiłam eksperyment - zdradza Maia Sobczak. - Dwa tygodnie nie kupowałam nic i żyliśmy cudownie. Dopiero wtedy zaczyna kwitnąć kreatywność. Polecam otworzyć się na kuchnię w inny sposób i wykorzystywać wszystko co się ma, do ostatniego okruszka - podkreśla. 

Jak nasze konsumencki przyzwyczajenia determinują zachowania producentów żywności? Dlaczego warto pójść do sklepu piechotą? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Maia Sobczak (autorka bloga Qmam kasze)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 10.11

kh


 

 

Czytaj także

Jak zorganizować udany ślub i wesele?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2017 13:03
Święta i późniejszy okres świąteczno-noworoczny to czas, w którym następuje wysyp ślubów i wesel. Nie ma recepty, na ile wcześniej ślubne i weselne uroczystości należy zacząć organizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz chętniej żenią się z Ukrainkami

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2018 11:00
Polscy mężczyźni coraz częściej wybierają na żony Ukrainki. Do regionów, w których takich ślubów jest najwięcej, należy Lubelszczyzna. - W 2016 roku takich małżeństw było 81, a dwa lata wcześniej 37 - mówi Magdalena Rosołowska z Urzędu Statystycznego w Lublinie.
rozwiń zwiń