Na naukę języka nie jest za późno tak samo jak z ćwiczeniami fizycznymi, na które można zdecydować się w każdym wieku. - Badania pokazują i nie ma w tym zakresie wątpliwości, że to doskonała gimnastyka dla mózgu - zachęca dr Marcin Smolik. Podkreśla, że język obcy nie tylko ułatwia kontakty i - jak to ujął - otwiera różne drzwi, ale kształtuje cały proces myślenia, ułatwia rozumowanie, sprawia, że człowiek łatwiej podejmuje decyzje. - Nawet czytałem jakieś badanie, że osoby mówiące w języku obcym są bardziej atrakcyjne dla partnerów - przekonuje.
Gość Jedynki zapewnia, że każdy kolejny język ułatwia uczenie się następnego języka. - Mamy tę możliwość porównywania między sobą języków na takim poziomie gramatycznym, czy leksykalnym - mówi. Zwraca uwagę, że dużo łatwiej będzie się nauczyć języka polskiego Rosjaninowi czy Ukraińcowi z uwagi na podobieństwo leksykalne niż na przykład Japończykowi.
Najpopularniejszym językiem na świecie jest niewątpliwie angielski, ale są coraz większe wątpliwości, kto powinien definiować poprawność tego języka - Brytyjczycy, Amerykanie, a może Australijczycy. Już nauczyciele mają z tym kłopot, bo tworzy się jeszcze nieskodyfikowany międzynarodowy język angielski. A
26 września przypada Europejski Dzień Języków Obcych.
A czy prawdą jest, że język polski należy do najtrudniejszych, wręcz jest najtrudniejszy na świecie? Ile mamy języków na świecie? Ile języków można zdawać na maturze? Posłuchaj całej rozmowy oraz sondy, w której cudzoziemcy mówią, czy łatwo nauczyć się języka polskiego.
Posłuchaj też audycji językowych w Jedynce Lekcje języka polskiego.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Reporter: Małgorzata Głogowska
Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)
Data emisji: 26.09.2018
Godzina emisji: 9.10
ag