X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 13:35
Już nie tylko w szkołach, ale w przedszkolach dzieci zaczynają uczyć się języka angielskiego. A co z seniorami, którzy też chcieliby nauczyć się porozumiewać w obcej mowie?
Audio
  • Czy i jak uczyć się języków obcych (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Cudzoziemcy o nauce języka polskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Nauka języków obcych
Nauka języków obcychFoto: Maxx-Studio/Shutterstock.com

Na naukę języka nie jest za późno tak samo jak z ćwiczeniami fizycznymi, na które można zdecydować się w każdym wieku. - Badania pokazują i nie ma w tym zakresie wątpliwości, że to doskonała gimnastyka dla mózgu - zachęca dr Marcin Smolik. Podkreśla, że język obcy nie tylko ułatwia kontakty i - jak to ujął - otwiera różne drzwi, ale kształtuje cały proces myślenia, ułatwia rozumowanie, sprawia, że człowiek łatwiej podejmuje decyzje. - Nawet czytałem jakieś badanie, że osoby mówiące w języku obcym są bardziej atrakcyjne dla partnerów - przekonuje.

Gość Jedynki zapewnia, że każdy kolejny język ułatwia uczenie się następnego  języka. - Mamy tę możliwość porównywania między sobą języków na takim poziomie gramatycznym, czy leksykalnym - mówi. Zwraca uwagę, że dużo łatwiej będzie się nauczyć języka polskiego Rosjaninowi czy Ukraińcowi z uwagi na podobieństwo leksykalne niż na przykład Japończykowi.

Najpopularniejszym językiem na świecie jest niewątpliwie angielski, ale są coraz większe wątpliwości, kto powinien definiować poprawność tego języka - Brytyjczycy, Amerykanie, a może Australijczycy. Już nauczyciele mają z tym kłopot, bo tworzy się jeszcze nieskodyfikowany międzynarodowy język angielski. A

26 września przypada Europejski Dzień Języków Obcych.

A czy prawdą jest, że język polski należy do najtrudniejszych, wręcz jest najtrudniejszy na świecie? Ile mamy języków na świecie? Ile języków można zdawać na maturze? Posłuchaj całej rozmowy oraz sondy, w której cudzoziemcy mówią, czy łatwo nauczyć się języka polskiego.

Posłuchaj też audycji językowych w Jedynce Lekcje języka polskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska

Gość: dr Marcin Smolik (dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej)

Data emisji: 26.09.2018

Godzina emisji: 9.10

ag
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszka w nim rycerz, ale można go też zasunąć

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:27
W audycji "Nasz język współczesny" rozmawialiśmy o wyrazach, które wyglądają tak samo, ale znaczą coś innego. Naszym gościem była dr Agata Hącia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowe zagadki z historii ginących języków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 21:30
Zaledwie 600 spośród 6 tysięcy języków w świecie jest bezpiecznych. Naukowcy szacują, że aż 90 proc. wszystkich języków, których dziś używamy, zaniknie przed upływem XXI stulecia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sanskryt jako "indyjska łacina"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 20:00
Indie to swoisty tygiel językowy. Używa się tam ponad 450 języków, jest też 1600 dialektów. Najstarszym i jednym z 23 urzędowych języków jest sanskryt.
rozwiń zwiń