Przeżycie dnia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia dnia następnego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:08
Kiedy zaczyna się starość? Według słuchaczy wtedy, kiedy ktoś w nią uwierzy i kiedy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu.
Audio
  • Kiedy zaczyna się starość? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dassel/pixabay

Naukowcy mają trochę inną definicję starości, a żeby nikogo nie obrazić twierdzą, że starość jest wtedy, kiedy zaczyna się późna dorosłość.

Psycholog Przemysław Staroń zwraca uwagę, że choć z wiekiem może i biologicznie coś się psuje, ale wszelkie granice wiekowe się poprzesuwały. W starożytnym Rzymie za staruszkę uważano osobę 30-letnią, obecnie 30-latek to ktoś, kto dopiero wchodzi w dorosłość.

Daje przykład, że obecnie za koniec wieku młodzieńczego uważa się zakończenie studiów, kiedyś był to wiek lat 19. Poza tym medycyna tak burzliwie się rozwija, że jest w stanie przesunąć granice wiekowe. - Ja uważam, że starość zaczyna się w głowie - mówi gość Jedynki. Biologicznie zaczyna się szybciej, ale to od mentalności uzależniona jest starość. A każdy kolejny dzień stwarza szansę, że nauka znajdzie cudowny lek opóźniający starzenie się.

Czy mówienie o kimś staruszka lub staruszek jest nieeleganckie? A może zastąpić te słowa określeniem senior/seniorka? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Przemysław Staroń (psycholog, kulturoznawca, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 10.11

ag/abiCzytaj także

Samotność seniorów to powszechny problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:00
Trzy na dziesięć osób w wieku powyżej 80 lat doświadczają samotności i izolacji, jedna na dziesięć czuje się samotna często, a nawet zawsze - wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Matki. I w dojrzałym wieku można być szczęśliwą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 17:34
Kiedy dzieci i wnuki dorastają i stają się samodzielne, a matki i babcie nie są już w ich życiu tak niezbędne, w życiu dojrzałego człowieka zachodzi wielka zmiana. Niektórzy zamykają się wówczas w czterech ścianach własnego domu i to tych – według badań - najczęściej dotyka ból samotności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń