X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeżycie dnia zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia dnia następnego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:08
Kiedy zaczyna się starość? Według słuchaczy wtedy, kiedy ktoś w nią uwierzy i kiedy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu.
Audio
  • Kiedy zaczyna się starość? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dassel/pixabay

Naukowcy mają trochę inną definicję starości, a żeby nikogo nie obrazić twierdzą, że starość jest wtedy, kiedy zaczyna się późna dorosłość.

Psycholog Przemysław Staroń zwraca uwagę, że choć z wiekiem może i biologicznie coś się psuje, ale wszelkie granice wiekowe się poprzesuwały. W starożytnym Rzymie za staruszkę uważano osobę 30-letnią, obecnie 30-latek to ktoś, kto dopiero wchodzi w dorosłość.

Daje przykład, że obecnie za koniec wieku młodzieńczego uważa się zakończenie studiów, kiedyś był to wiek lat 19. Poza tym medycyna tak burzliwie się rozwija, że jest w stanie przesunąć granice wiekowe. - Ja uważam, że starość zaczyna się w głowie - mówi gość Jedynki. Biologicznie zaczyna się szybciej, ale to od mentalności uzależniona jest starość. A każdy kolejny dzień stwarza szansę, że nauka znajdzie cudowny lek opóźniający starzenie się.

Czy mówienie o kimś staruszka lub staruszek jest nieeleganckie? A może zastąpić te słowa określeniem senior/seniorka? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Przemysław Staroń (psycholog, kulturoznawca, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 10.11

ag/abiTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samotność seniorów to powszechny problem

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 11:00
Trzy na dziesięć osób w wieku powyżej 80 lat doświadczają samotności i izolacji, jedna na dziesięć czuje się samotna często, a nawet zawsze - wynika z badania "Sytuacja społeczna osób w wieku 65+" zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Matki. I w dojrzałym wieku można być szczęśliwą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 17:34
Kiedy dzieci i wnuki dorastają i stają się samodzielne, a matki i babcie nie są już w ich życiu tak niezbędne, w życiu dojrzałego człowieka zachodzi wielka zmiana. Niektórzy zamykają się wówczas w czterech ścianach własnego domu i to tych – według badań - najczęściej dotyka ból samotności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi starych nie rozumieją, a kiedyś też będą starzy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 19:30
W Polsce przybywa osób powyżej 80 roku życia w bardzo szybkim tempie. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 roku ich liczba wzrośnie z niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln. Od lat 50. ubiegłego wieku populacja sędziwych seniorów wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.
rozwiń zwiń