Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Audio
  • 12 sposobów na nowotwór (Cztery pory roku/Jedynka
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.Foto: shutterstock/Snezana Ignjatovic

- W jego składzie jest wiele substancji kancerogennych - ostrzega dr Joanna Ditkowska. Rzucenie palenia to pierwszy z punktów, jakie zawiera Europejski kodeks walki z rakiem o nazwie 12 sposobów na zdrowie.

Kodeks jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie zachowania wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. W Kodeksie zawarty jest zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia w populacyjnych badaniach przesiewowych.

Szacuje się, że aż 1/3 zachorowań na nowotwory można zapobiec, a 1/3 skutecznie wykryć i wyleczyć, zapobiegając śmierci.
Lekarze zalecają też redukcję wagi ciała i aktywny tryb życia.

Dr Didkowska zwraca uwagę, że trzeba również uważać na dietę. - Naukowo dowiedziono, że spożywanie warzyw i owoców, właśnie w tej kolejności, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele nowotworów - wyjaśnia. Są też pewne produkty, które niosą ze sobą ryzyko tej choroby.

Jakich produktów nie należy łączyć? A co z alkoholem? Wyeliminować, czy wręcz przeciwnie napić się, aby szybciej spalić tłuszcz? A co z karmieniem piersią? Czy to korzyść tylko dla niemowlaka? Jaki wpływ na zdrowie mają szczepionki?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Joanna Didkowska (Centrum Onkologii, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 10.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rola diety w chorobie nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:59
Właściwy sposób odżywiania i odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc organizm w walce z chorobą, korzystnie wpłynąć na odporność, czy też skrócić czas rekonwalescencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onkolog: nowotwory u dzieci bardzo szybko rosną

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 20:02
Badania pokazują, że nowotwory to choroby głównie ludzi starszych, ale ta choroba dotyka również dzieci. – Nowotwory u dzieci stanowią 1 – 1,5 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory – powiedziała w audycji onkolog prof. Danuta Perek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:30
Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 
rozwiń zwiń