X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zapobiegać chorobom nowotworowym?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 13:54
Nie ma znaczenia, czy ktoś pali pięć czy 20 papierosów dziennie, ani czy pali lighty lub slimy. Dym tytoniowy to dym, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Audio
  • 12 sposobów na nowotwór (Cztery pory roku/Jedynka
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.Foto: shutterstock/Snezana Ignjatovic

- W jego składzie jest wiele substancji kancerogennych - ostrzega dr Joanna Ditkowska. Rzucenie palenia to pierwszy z punktów, jakie zawiera Europejski kodeks walki z rakiem o nazwie 12 sposobów na zdrowie.

Kodeks jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie zachowania wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. W Kodeksie zawarty jest zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia w populacyjnych badaniach przesiewowych.

Szacuje się, że aż 1/3 zachorowań na nowotwory można zapobiec, a 1/3 skutecznie wykryć i wyleczyć, zapobiegając śmierci.
Lekarze zalecają też redukcję wagi ciała i aktywny tryb życia.

Dr Didkowska zwraca uwagę, że trzeba również uważać na dietę. - Naukowo dowiedziono, że spożywanie warzyw i owoców, właśnie w tej kolejności, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele nowotworów - wyjaśnia. Są też pewne produkty, które niosą ze sobą ryzyko tej choroby.

Jakich produktów nie należy łączyć? A co z alkoholem? Wyeliminować, czy wręcz przeciwnie napić się, aby szybciej spalić tłuszcz? A co z karmieniem piersią? Czy to korzyść tylko dla niemowlaka? Jaki wpływ na zdrowie mają szczepionki?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr n. med. Joanna Didkowska (Centrum Onkologii, Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 10.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rola diety w chorobie nowotworowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:59
Właściwy sposób odżywiania i odpowiednio skomponowana dieta może wspomóc organizm w walce z chorobą, korzystnie wpłynąć na odporność, czy też skrócić czas rekonwalescencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Onkolog: nowotwory u dzieci bardzo szybko rosną

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 20:02
Badania pokazują, że nowotwory to choroby głównie ludzi starszych, ale ta choroba dotyka również dzieci. – Nowotwory u dzieci stanowią 1 – 1,5 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory – powiedziała w audycji onkolog prof. Danuta Perek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpiczak plazmocytowy. Dlaczego tyle osób umiera?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 19:30
Szpiczak plazmocytowy to nowotwór złośliwy układu krwiotwórczego, gdzie konsekwencją jest wyniszczenie kości. 
rozwiń zwiń