Trudne powroty Polaków z Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 12:28
To jeden z tematów trudnych, które są rzadko podejmowane. O sprowadzaniu Polaków było zazwyczaj głośno podczas wyborów, ale potem zapadała cisza. Polacy mogą wracać od 30 lat. Ale nie jest to powszechne zjawisko,
Audio
  • Powroty Polaków z Kazachstanu (Cztery pory roku/Jedynka)
Okładka książki Witajcie w Polsce. Powroty Rodaków z Kazachstanu
Okładka książki "Witajcie w Polsce. Powroty Rodaków z Kazachstanu"Foto: mat. promocyjne/Wyd. Muza

Jerzy Danilewicz, autor książki o powracających rodakach, przyznaje, że polskie władze nie pomagały Polonii w Kazachstanie. Przypomina, że władze w Berlinie centralnie koordynowały powrót swych rodaków z Kazachstanu, dlatego Niemcy wyjeżdżali masowo.

Polacy zostali pozostawieni sami sobie. - Kiedy na spotkanie związków polonijnych w Karagandzie przyjechał w latach 90. urzędnik rządowy, to tym ludziom powiedział, że nas nie stać, aby sprowadzać Polaków, a poza tym nie znają języka, więc sobie nie poradzą - wspomina gość Jedynki. Ci bardziej zdeterminowani jechali na własną rękę. W 2001 roku ustawę znowelizowano i repatrianci mogli przyjeżdżać na zaproszenie gmin. Ale i tu wprowadzono urzędowe utrudnienia.

Jakie to utrudnienia i niekonsekwencje? Dlaczego dużo osób polskiego pochodzenia osiedliło się w Obwodzie Kaliningradzkim? Posłuchaj nagrania całej rozmowy, w której Jerzy Danilewicz opowiada o zdjęciu na okładce i historii osoby na tej fotografii.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Jerzy Danilewicz (autor książki "Witajcie w Polsce. Powroty Rodaków z Kazachstanu", opisujący losy polskich repatriantów)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 10.11

ag/kh

Czytaj także

"Uczą się języka polskiego, ale chcą rozmawiać po rosyjsku"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 18:03
- Razem z wymierającym starszym pokoleniem niknie również i język polski - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Kamiński, który od trzech lat uczy języka polskiego w osadzie Jasna Polana w północnym Kazachstanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Religijne i duchowe odrodzenie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:04
Kolejna audycja z cyklu "Na stepach Kazachstanu" to opowieść o współczesnym postrzeganiu religijności i polskości przez potomków Polaków deportowanych do Kazachstanu kilkadziesiąt lat temu widziana z perspektywy duchowieństwa katolickiego pracującego w Kazachstanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy powinni obawiać się kazachskiego odrodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:40
Kazachowie wracają do korzeni. Odżywa kazachski język, kultura i obyczaje. Czy ludność niekazachska, w tym także Polacy mieszkający obecnie w Kazachstanie, powinna obawiać się kazachskiego odrodzenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukacja Polonii za granicą i po powrocie

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 18:30
Dla Polaków przebywających za granicą nauka języka polskiego, a także poznawanie historii i kultury przodków, są kluczowe dla podtrzymywania więzi z Polską. W ramach akcji "Wielki Powrót" dyskutujemy o wyzwaniach dotyczących edukacji Polonii przebywającej na Wschodzie.
rozwiń zwiń