Senior za kierownicą

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 15:21
- Osoba starsza nie będzie miała problemu z pedałem przyspieszenia i hamowania, natomiast mogą pojawić się problemy z analizą złożonej sytuacji drogowej – mówi dr Dorota Bąk-Gajda, psycholog transportu. Jak zapewnić seniorom bezpieczeństwo na drodze?
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

U osób zbliżających się do 60. roku może występować mniejsza podzielność uwagi, ograniczenie pola widzenia, czy wydłużony czas reakcji. Jednak dr Dorota Bąk-Gajda przypomina, że starzenie się jest kwestią indywidualną. - Może być 65-latek, który będzie miał dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, a może też być 40-latek, który już będzie miał problemy z widzeniem, z oceną odległości - przyznaje.

Ilona Butler z Instytutu Transportu Samochodowego mówi, że należy maksymalnie wydłużyć czas uczestnictwa seniorów w ruchu drogowym. - Jeżeli zapewnimy ludziom mobilność, to będą mogli rozwijać się fizycznie, nie zostaną zamknięci w swoich domach – wyjaśnia.

Żeby dowiedzieć się, jakie są działania Instytutu Transportu Samochodowego w ramach pomocy seniorom, wysłuchaj całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporter: Maciej Oswald

Goście: dr Dorota Bąk-Gajda (psycholog transportu), Ilona Butler (Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 9.11

kwh/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Randkowanie po sześćdziesiątce

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 15:00
- Jeżeli chodzi o seniorów, temat randkowania jest tematem tabu – mówi Leszek Kubuj, uczestnik Dansingów Międzypokoleniowych i prowadzący szybkich randek.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przygotować się do życia na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:38
Po przejściu na emeryturę niektórzy czują ulgę, inni nie wiedzą, co dalej robić. W audycji podpowiadamy, jak poradzić sobie w nowej rzeczywistości.
rozwiń zwiń