X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Symbolika zniczy. Dlaczego je zapalamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:59
- Symbolika to jest pamięć. Etnografowie mówią, że zapalanie zniczy nawiązuje do pewnych starszych tradycji, kiedy w okolicach cmentarzy i na cmentarzach paliło się ogniska - mówi w "Czterech porach roku" Bratek Robotycki z Muzeum Etnograficznego w Warszawie. 
Audio
  • Symbolika zniczy. Dlaczego je zapalamy? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

- Wynikało to z faktu, że mieliśmy pewne upodobanie do wiary w przeróżne byty, a świat też zupełnie inaczej wyglądał. Kosmos był troszkę mniejszy, świat był podzielony na trzy części - na przestrzeń pod nami, ziemską oraz tę nad nami. Powiedzmy, że te byty, które mieszkają na cmentarzu wędrowały sobie pomiędzy tymi światami. Mówi się, że paliliśmy te ogniska po to, żeby w jakiś sposób wskazać drogę - wyjaśnia gość Jedynki. - Następnie ogniska zamieniono na świeczki... które w obecnych czasach symbolizują pamięć - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Bratek Robotycki (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 1.11.2018

Godzina emisji: 10.25

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie po stracie. Jak składać kondolencje?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 18:26
- Powinniśmy kierować się taktem. Bardzo istotne jest dostosowanie się do tej osoby, która kogoś straciła. To powinno przyświecać wszystkim zachowaniom. Jeśli będziemy myśleć o tych, którzy stracili najbliższych, będziemy starali się wczuć w atmosferę, w co te osoby oczekują. Oczekiwania mogą być drastycznie różne -  zaznacza dr Irena Kamińska-Radomska.
rozwiń zwiń