X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Które polskie słowa są najtrudniejsze dla obcokrajowców?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 12:45
Czy naukę języka polskiego jako obcego można porównać do nauki angielskiego czy raczej chińskiego przez Polaka? I co w naszym języku sprawia obcokrajowcom najwięcej trudności? Na te pytanie odpowiadali goście Jedynki.
Audio
  • Obcokrajowcy uczą się polskiego (Cztery pory roku/Jedynka)
Największe problemy z przyswojeniem języka polskiego mają osoby posługujące się wyłącznie językiem angielskim
Największe problemy z przyswojeniem języka polskiego mają osoby posługujące się wyłącznie językiem angielskimFoto: Oleg Troino/Shutterstock

- Jednym z pierwszych słów, które sprawia bardzo duże problemy jest słowo "przepraszam". Tak samo problematyczna jest konstrukcja "proszę powtórzyć" – przyznała Wioletta Gurdak z Kolegium Europejskiego – Podyplomowe Studia Europejskie. Dodała również, że obcokrajowiec, którzy nauczy się czytać rz jako jedną głoskę, np. w wyrazie "przepraszam", nie rozumie, dlaczego czasem czyta się te litery jako osobne głoski r i z, np. w wyrazie "marznąć".   

Wojciech Sosnowski z Instytutu Slawistyki PAN powiedział, że istnieje wiele sposobów nauczenia obcokrajowca posługiwania się językiem polskim. – W dużej mierze zależy to od tego, jaki podejście ma sam uczeń. Jednak najważniejsza jest motywacja – przyznał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: Wioletta Gurdak (Kolegium Europejskie – Podyplomowe Studia Europejskie), Wojciech Sosnowski (Instytut Slawistyki PAN)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 10.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzbogać zbiory Archiwum Akt Nowych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 14:04
Archiwum Akt Nowych poszukuje zdjęć, pamiętników rodzinnych, które dokumentują udział Polaków w walce o niepodległość. Materiały może przekazać każdy.
rozwiń zwiń