GPS może uratować życie?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 10:55
Lokalizatory GPS stają się coraz popularniejszymi urządzeniami. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić położenie geograficzne danej osoby, zwierzęcia czy chociażby samochodu. 
Audio
  • GPS może uratować życie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Blazej Lyjak/Shutterstock.com

Jak zaznacza dr Paweł Struś z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dzięki małemu chipowi z systemem GPS, który możemy zainstalować w dowolnym urządzeniu, jesteśmy w stanie monitorować osobę starszą, dziecko wracające ze szkoły czy znaleźć zagubionego turystę albo psa, który zerwał nam się ze smyczy. Jak to działa? 

- Technologia GPS jest bardzo skomplikowana. Opiera się na sieci satelitów krążących dookoła Ziemi, które wysyłają sygnał do odbiornika, którym jest nasze urządzenie - na przykład zegarek. Na zasadzie różnicy czasu pomiędzy bardzo precyzyjnymi zegarami umieszczonymi na satelitach a zegarkiem jesteśmy w stanie obliczyć odległość pomiędzy Ziemią i tym zegarkiem a satelitami - wyjaśnia gość Jedynki. 

Komu i kiedy lokalizator może uratować życie? Do czego takim służbom jak TOPR czy WOPR przydaje się sygnał GPS? Czy możliwość lokalizowania osób i rzeczy ma same dobre strony? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Goście: dr Paweł Struś (Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)

Data emisji: 12.11.2018

Godzina emisji: 10.11

kh

Czytaj także

Zamiast wyrzucać - oddaj do naprawy!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 16:59
Coraz częściej kiedy zepsuje nam się sprzęt domowy lub zniszczy ubranie, ze względu na brak czasu i umiejętności, wyrzucamy uszkodzony przedmiot i kupujemy nowy zamiast oddać go do naprawy.
rozwiń zwiń