Udar. Co powinieneś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 13:42
W "Czterech porach roku" mówiliśmy o tym, jak ważne jest mierzenie ciśnienia krwi by uniknąć udaru. Co to jest prawidłowe ciśnienie i jakie ma wartości? Jak postępować w przypadkach gdy ciśnienie jest zbyt wysokie lub za niskie? Jak rozpoznać pierwsze objawy udaru i jak wówczas postępować? 
Audio
  • Udar. Co powinieneś wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)
Istotną częścią leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia.
Istotną częścią leczenia nadciśnienia jest modyfikacja stylu życia. Foto: Seasontime/Shutterstock.com

- Kiedy ciśnienie skurczowe u osoby dorosłej wynosi powyżej 140 mmHg, a rozkurczowe powyżej 90 mmHg mówimy o nadciśnieniu tętniczym - mówi dr Michał Sutkowski. - Ale wystarczy, że jedna z tych wartości jest podwyższona, to już jest źle - dodaje gość Jedynki. 

Dr Michał Sutkowski zaznacza, że nadciśnienie tętnicze jest jednym z podstawowych powodów udaru mózgu. - Szczególnie, kiedy mamy do czynienia z tzw. wylewem krwi do mózgu - wyjaśnia. 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Kiedy i dlaczego warto mierzyć ciśnienie? Czy pora dnia ma znaczenie? Jaki wpływ na ciśnienie ma kawa? Czy warto wsłuchiwać się w komunikaty pogodowe informujące o ciśnieniu atmosferycznym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz rodzinny)

Data emisji: 20.11.2018

Godzina emisji: 9.16

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak kolory wpływają na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 14:12
- Psychologia koloru, dzieląc barwy na chłodne i ciepłe, dzieli je również na pobudzające nas do aktywności oraz wyciszające - opowiada Izabela Olszewska, dekoratorka wnętrz.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądać dziesięć lat młodziej?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 10:12
- Tytuł jest o tym, że kobieta może swój czas pięknie przeżyć i wycisnąć z życia, ile się da - opowiada Anna Popek, dziennikarka, autorka książki "Piękna pięćdziesiątka. Jak wyglądać 10 lat młodziej".
rozwiń zwiń