Nieznane losy rodzeństwa sławnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 14:42
Osiemnaścioro wielkich i znanych Polek i Polaków i ich rodzeństwa. Ich historie zostały opisane w książce "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków".
Audio
  • Rodzeństwo znanych Polek i Polaków (Cztery pory roku/Jedynka)
Adam Mickiewicz
Adam MickiewiczFoto: Wikimedia Commons

Pierwszy w kolejce jest Adam Mickiewicz, a w książce obok zdjęcia naszego wieszcza fotografia jego brata Franciszka Bronisława Mickiewicza, najstarszego z braci. Najstarszego i najnieszczęśliwszego, choć w młodości bardzo dobrze się zapowiadającego i też o literackich ambicjach. Niestety, nie udało mu się jako jedynemu z braci ukończyć szkoły.

Kolejny rozdział jest poświęcony Janowi Matejce i jego starszemu bratu Franciszkowi Edwardowi. - To, że dziś jest znanym malarzem Jan zawdzięcza bratu, który po śmierci matki pełnił jej rolę, chronił młodszego przed surowym ojcem - mówi autorka książki Ewa Jałochowska. Zapisał go do szkoły plastycznej, kupował mu przybory, wychowywał patriotycznie, a sam był również w ówczesnym Krakowie wybitną osobistością. Skończył tragicznie.

Nazwisko Piłsudski zna każda Polka i każdy Polak. Jest kojarzone przede wszystkim z imieniem Józef. Ale późniejszy naczelnik tez miał rodzeństwo, a wśród nich brata Bronisława, który nawet uczestniczył w zamach na cara. Bronisław, zesłany na Syberię, nie zdecydował się na karierę polityczną. Bardziej niż w Polsce jest znany na Dalekim Wschodzie, gdzie prowadził badania etnograficzne wśród Ajmów na Sachalinie. O Bronisławie Japończycy uczą się w szkole, a w Polsce mało kto wie coś bliższego o bracie Józefa.

Ewa Jałochowska opowiada też o rodzeństwie Marii Skłodowskiej, później Curie. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Ewa Jałochowska (autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków" )

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 11.12

ag

Czytaj także

Bronisław Piłsudski - król Ajnów, brat marszałka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:00
Był etnografem, muzealnikiem i podróżnikiem, badaczem kultury ludów Dalekiego Wschodu, a prywatnie bratem Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski. 17 maja minęła setna rocznica śmierci Bronisława Piłsudskiego.
rozwiń zwiń