X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieznane losy rodzeństwa sławnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 14:42
Osiemnaścioro wielkich i znanych Polek i Polaków i ich rodzeństwa. Ich historie zostały opisane w książce "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków".
Audio
  • Rodzeństwo znanych Polek i Polaków (Cztery pory roku/Jedynka)
Adam Mickiewicz
Adam MickiewiczFoto: Wikimedia Commons

Pierwszy w kolejce jest Adam Mickiewicz, a w książce obok zdjęcia naszego wieszcza fotografia jego brata Franciszka Bronisława Mickiewicza, najstarszego z braci. Najstarszego i najnieszczęśliwszego, choć w młodości bardzo dobrze się zapowiadającego i też o literackich ambicjach. Niestety, nie udało mu się jako jedynemu z braci ukończyć szkoły.

Kolejny rozdział jest poświęcony Janowi Matejce i jego starszemu bratu Franciszkowi Edwardowi. - To, że dziś jest znanym malarzem Jan zawdzięcza bratu, który po śmierci matki pełnił jej rolę, chronił młodszego przed surowym ojcem - mówi autorka książki Ewa Jałochowska. Zapisał go do szkoły plastycznej, kupował mu przybory, wychowywał patriotycznie, a sam był również w ówczesnym Krakowie wybitną osobistością. Skończył tragicznie.

Nazwisko Piłsudski zna każda Polka i każdy Polak. Jest kojarzone przede wszystkim z imieniem Józef. Ale późniejszy naczelnik tez miał rodzeństwo, a wśród nich brata Bronisława, który nawet uczestniczył w zamach na cara. Bronisław, zesłany na Syberię, nie zdecydował się na karierę polityczną. Bardziej niż w Polsce jest znany na Dalekim Wschodzie, gdzie prowadził badania etnograficzne wśród Ajmów na Sachalinie. O Bronisławie Japończycy uczą się w szkole, a w Polsce mało kto wie coś bliższego o bracie Józefa.

Ewa Jałochowska opowiada też o rodzeństwie Marii Skłodowskiej, później Curie. Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Ewa Jałochowska (autorka książki "W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków" )

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 11.12

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bronisław Piłsudski - król Ajnów, brat marszałka

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 14:00
Był etnografem, muzealnikiem i podróżnikiem, badaczem kultury ludów Dalekiego Wschodu, a prywatnie bratem Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski. 17 maja minęła setna rocznica śmierci Bronisława Piłsudskiego.
rozwiń zwiń