Kontrola drogowa. Uważaj z nagrywaniem rozmowy z policjantem

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:24
Jednym z podstawowych obowiązków kierowcy jest pozostanie w samochodzie i czekanie na podejście policjanta. Jak tłumaczył mł. asp. Antoni Rzeczkowski, biorąc pod uwagę, że kontrole odbywają się najczęściej na poboczach ruchliwych dróg, chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo kontrolowanego kierowcy, jak i policjanta.
Audio
  • Co wolno policjantowi a co kontrolowanemu kierowcy? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Mundurowy ma obowiązek rozpocząć rozmowę z kierowcą od przedstawienia się, podania stopnia oraz jednostki, do której należy. Z kolei kontrolowany musi wypełniać wszystkie polecenia policjanta. Co należy mieć przy sobie podczas kontroli? – Przepisy się zmieniły i w tej chwili mamy obowiązek posiadać przy sobie tylko prawo jazdy. Nazwisko właściciela pojazdu, ważność badania technicznego czy polisy ubezpieczeniowej policjanci sami sprawdzają w systemie – tłumaczył gość audycji.

Czasem zdarza się jednak, że kierowca ma wątpliwości co do zachowania osoby przeprowadzającej kontrolę. Jakie kroki dozwolone przez prawo można wtedy podjąć? – Można nagrać taką rozmowę, natomiast ja podchodziłabym z bardzo dużym dystansem do tego rodzaju samoobrony - powiedziała mec. Agnieszka Bagieńska-Petryka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Gość: mł. asp. Antoni Rzeczkowski (Komenda Główna Policji), mec. Agnieszka Bagieńska-Petryka (prawnik)

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 09.10

abi

Czytaj także

Opony zimowe. Konieczność czy fanaberia?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:15
Zima to najtrudniejszy okres dla kierowców. Co roku, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza, wraca dyskusja czy wymiana opon letnich na zimowe jest niezbędna. A może jeździć cały rok na oponach uniwersalnych? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzyrzecz - rejon bunkrów i nietoperzy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:09
Międzyrzecz na Ziemi Lubuskiej najbardziej znany jest z położonego na terenie gminy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) i tysięcy nietoperzy, które zimują w dawnych bunkrach. Ale to jeden z najstarszych ośrodków na terenie Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile naprawdę zarabiamy?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:27
Z danych GUS wynika, że w grudniu 2017 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) wyniosło 4973,73 zł. Spowodowao to oburzenie wielu osób twierdzących, że w rzeczywistości Polacy zarabiają dużo mniej. 
rozwiń zwiń